F-1 vizesine sahip olan bazı öğrenciler, H1B altında 29 ay süreyle OPT (Optional Practical Training)'de çalışabilecekler. Bu H1B üzerindeki baskıyı biraz azaltabilir ve ABD üniversitelerindeki, matematik, mühendislik ve teknoloji bölümlerindeki öğrencilere Amerika'da daha iyi iş bulma fırsatı sunuyor.

ABD Yurtiçi Güvenlik Departmanı F-1 vizeli öğrencilerin çalışma süresini 12 aydan 29 aya çıkartan kuralı onayladı. Bu uzatma süresinden, F-1 öğrencisi olup da bilim, teknoloji, mühendislik veya matematik mezunu olan ve e-doğrulama sistemine kayıtlı firmalarda çalışanlar faydalanabilecek.

Yurtiçi Güvenlik Departmanı Sekreteri, “Bu kural, ABD firmalarına yüksek seviyede yeteneği olan yabancı işçileri cezp edip çalıştırarak dünya ekonomisinde ABD firmalarına rekabet avantajı sağlayacaktır.” ayrıca “Eğitim süresini e-doğrulama programına kayıtlı firmalarda çalışan öğrenciler için, ek 17 aylık süre uzatarak ABD'de yasal bir iş gücü sağlıyor ve iyi vatandaşlık gösteren firmalara da yardım ediyoruz.” dedi.

Yapılacak değişiklik ile bilim, matematik, mühendislik, teknoloji gibi teknik alanlarda eğitim gören öğrencilerin OPT süresi 17 ay daha uzatılacak, yani 12 aydan 29 aya çıkacak! Bu gelişme şu anda OPT'sini yapan veya başvurusunu yapmış öğrencileri de kapsayacak.

Bu değişiklik OPT'de olan veya başvuran herkesi kapsayacak. Bu kurala göre eğer öğrenci H-1B başvurusu yaptıysa 1 Ekim için, OPT'si bitse bile çalışma ve Amerika'da kalış izni 1 Ekim'e kadar uzatılacak. Bu özellikle önümüzdeki yaz OPT'si bitenler için önemli bir kolaylık yaratacak.

F1 Vizesi olan öğrencilerin OPT'sini uzatabilmesi için gerekli şartlar:

12 aylık OPT periyoduna katılmış olması;

U.S. Immigration and Customs Enforcement’s Student and Exchange Visitor Program tarafından sertifikalanmış bir kolej ya da üniversitelerin bilim, teknoloji, mühendislik veya matematik dallarından herhangi birinden bir lisans programını başarılı bir şekilde tamamlamış olunması;

Eğitim sahasıyla ilgili alanda, herhangi bir ABD iş vereni için çalışıyor olunması;

ABD e-doğrulama programına kaydolmuş bir işveren hesabına çalışıyor veya çalışmak üzere anlaşmış olunması. E-doğrulama, Sosyal Güvenlik İdaresiyle ortaklaşa işletilen ve işe alınan adayların yasal durumlarını kontrol eden ücretsiz ve internet bazlı bir sistemdir.

F-1 statüsünü yasal olarak devam ettirmiş olunması.