Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, ABD'de ilk kez bir araya gelen Sabancı Üniversitesi mezunlarının buluşmasında "Harvard Üniversitesinde okusaydım bugünkü kadar mutlu ve gururlu olamazdım" dedi. {mosimage}

Güler Sabancı, Boston'un Harvard Üniversitesinde Sabancı Üniversitesi mezunları ve öğretim üyeleriyle bir araya geldi. ABD'de ilk kez düzenlenen buluşmada Sabancı, ABD'nin çeşitli üniversitelerinde lisansüstü çalışmalar yapan ya da iş hayatına atılan Sabancı Üniversitesi mezunlarıyla tek tek konuştu ve ABD'deki çalışmaları ve gelecekle ilgili planlar hakkında onlarla sohbet etti.

Resepsiyonun ardından Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi mezunları ve öğretim üyeleriyle birlikte yemek yedi. Sabancı, Harvard Üniversitesi kulübündeki resepsiyon sırasında AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Sabancı Üniversitesi mezunlarıyla Boston'da Harvard kulübünde ilk kez buluştuklarını söyleyen Sabancı, mezunlar toplantısına 50 civarında genç mezunun katıldığını, mezunların büyük kısmının Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) lisansüstü çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Buluşmaya California eyaletinden bile gelen mezunlar olduğunu kaydeden Sabancı, "Bugün benim için çok heyecanlı ve mutlu bir gün" dedi ve şöyle devam etti:

"Biz üniversiteye çok emek verdik, fikirsel hazırlığımız yıllar sürdü. Sonra tasarım çalışmaları oldu. Tabii rahmetli Sakıp Bey ile Hacı Bey'in yol boyu destekleri oldu ve bugüne geldi üniversite. 1999 yılında ilk öğrencimizi aldık. 2003 yılında ilk lisans mezunumuzu verdik. Bugün bu çocukları burada doktora yaparken görüyoruz. Hakikaten gurur verici, çok başarılılar, sayıları az, ama nitelikleri çok yüksek bir grupla beraberiz. Bugün Sabancı Üniversitesi için mutlu bir gün, gururlu bir gün."

-"GELENEKSEL HALE GETİRMEK İSTİYORUM"-

Sabancı Üniversitesi mezunlarının geleneksel olarak bir araya gelmesini arzu ettiğini belirten Güler Sabancı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz 4 yıldır her sene Sakıp Sabancı Konferansı için Washington'a gidiyoruz, inşallah devam edeceğiz. Sabancı Üniversitesi mezunları daha çok ABD'de oldukları için burada buluşmayı geleneksel hale getirmek istiyorum. Bunu üniversitemizin mütevelli heyetiyle de konuşacağız. Tabii gençlerimizin gelişmelerini de takip etmek istiyorum. Hepsinin benim için yeri çok başka. Bu çocuklar Türkiye için fark yaratacaklar, Türkiye'ye fark getirecekler. Ben buna inanıyorum, şimdi de kendilerinde bu azmi ve bu isteği gördüm. Kendilerine güveniyorlar, başarılılar. Hatta buradaki üniversiteleri bazı konularda tenkit bile ediyorlar. Benimle konuşmalarında Sabancı Üniversitesini aradıklarını söyleyip 'Bize çok yüksek standart vermişsiniz' diyorlar. Bu da tabii kendilerine güvenme hissi veriyor. Bu bana çok memnuniyet verdi."

Sabancı, önemli olanın önce başarılı bir dünya vatandaşı olmak olduğunu belirterek, mezunların bunun bilincinde olduğunu, bu gençlerin daha sonra da ailelerine ve ülkelerine katkıları olacağını söyledi.

-"ULUSLARARASI SABANCI ÖDÜLÜ BU YIL İSTANBUL'DA"-

Uluslararası Sakıp Sabancı Araştırma Ödülünü bu yıl 3. kez haziran ayında vereceklerini söyleyen Güler Sabancı, ödülün bu kez Washington yerine İstanbul'da verileceğini belirtti. Sabancı, "Bu ödül bir araştırma ödülüdür, kazanan ve yarışmada son 3'e kalan kişilerle bir konferans ve çalıştay (workshop) yapmak istiyoruz. Dolayısıyla bunu bu yıl 9 Haziranda Türkiye'de yapacağız."

-"YENİDEN ÖĞRENCİ OLMAYI ARZU EDERDİM"-

Sabancı, "Bugün yeniden öğrenci olmayı düşündünüz mü?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Bugün Harvard Üniversitesinin kampüsünde ve sokaklarında yürüdüm, çok arzu ederdim yeniden öğrenci olmayı. Ben burada okumadım. Boğaziçi Üniversitesinde okudum, güzel bir okuldu Boğaziçi, okulumu severim. Ama hakikaten gençlere sahip oldukları şeylerin kıymetini bilmelerini diliyorum. Burada tekrar talebe olmak isterdim, ama bugün mezunlar buluşması için burada olmak çok daha sevindirici ve gurur verici."

-"BURADA MEZUNLARIMIZIN OLMASINI DÜŞÜNMÜŞTÜM"-

Sabancı, yemekte İngilizce yaptığı konuşmada ise Sabancı Üniversitesi mezunlarıyla bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu belirterek, "Sizden dolayı bu gece son derece gururluyum, her birinize ne kadar teşekkür etsem azdır" dedi.

Güler Sabancı, Harvard'a son kez Sakıp Sabancı ile birlikte 9 Ekim 1999'da Sabancı Osmanlı Hat Koleksiyonunu üniversitenin Arthur M. Sackler müzesinde sergilenmesi dolayısıyla geldiklerini anımsatarak, yine Ekim 1999'da Sakıp Sabancı ile birlikte Sabancı Üniversitesinin açılışını yaptıklarını hatırlattı.

Güler Sabancı, üniversitenin öğrenime başlamasının ardından geldikleri Harvard'da içinden "Bir gün Sabancı Üniversitesi mezunları Harvard'da olacak" düşüncesini geçirdiğini söyledi.

"Bugün işte o gün ve 10 yıldan kısa bir zaman içinde sizi burada görmekten dolayı çok gururluyum. Hepiniz burada ABD'nin en iyi üniversitelerinde okuyorsunuz ve çok başarılı olacağınızı biliyorum. Sizler 'yeni ve farklı' bir üniversiteye girme cesaretini gösterdiniz, Sabancı Üniversitesine inandınız, güvendiniz ve onu daha da iyi yapacaksınız. Ama hepinizin bir gün geri dönmesini de bekliyorum. Akademisyen olmak isteyenlerinizi, üniversitemize gelip en azından bir ders vermenizi bekliyoruz. İş dünyasına girip para kazanmak isteyenlerinizden de bunu başarıp gelip üniversitenize katkıda bulunmalarını bekliyorum" dedi.

-"HARVARD'DA OKUSAYDIM BUGÜNKÜ KADAR MUTLU VE GURURLU OLAMAZDIM"-

Güler Sabancı, Harvard'da öğrenci olmayı ister miydiniz sorusuna "Evet" diyeceğini, ancak bugün kendisinin gurur ve mutluluğunun Harvard'da okumaktan çok daha fazla olduğunu vurguladı.

Sabancı, "Harvard'da okusaydım bugünkü kadar mutlu ve gururlu olamazdım, çünkü Harvard'da okuyan ve farklılık yaratan öğrencilerimiz var, bu benim için kişisel olarak son derece tatmin edici" dedi. Sabancı Üniversitesinin bugünkü düzeyine gelmesine katkıda bulunan, emeği geçen herkese teşekkür eden Sabancı, Harvard'daki bu buluşmayı sağlayan Prof. Dr. Halil Berktay'a ayrıca teşekkürlerini sundu.

Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi mezunlarının her yıl buluşması fikrini desteklediğini belirterek, "Bu buluşmayı her yıl yapalım, bunu öneri olarak mütevelli heyetimize sunacağım" dedi. Sabancı, konuşmasının sonunda tüm mezunlarına başarı ve mutluluk dileyerek, onların hayallerini gerçeğe dönüştürmelerini arzu ettiğini söyledi.

-PROF. DR. BERKTAY-

Harvard Üniversitesinde konuk öğretim üyeliği yapan Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Halil Berktay da AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitenin henüz 10. öğretim yılını tamamlamakta olduğunu belirterek, 2003 yılından itibaren lisans mezunu verdiklerini anımsattı. Berktay, şu ana kadar Sabancı Üniversitesinin lisans ve lisansüstü mezunlarının sayısının 2100 olduğunu belirterek, bu az sayıya rağmen ABD'de 217 mezunları bulunduğunu vurguladı. Bu mezunların yüzde 10'undan fazlasının ABD'de lisansüstü çalışmalara devam ettiğini ya da çalıştığını gösterdiğini söyleyen Berktay, bu oranın bu kadar genç bir üniversite için çok yüksek olduğu kanısında olduğunu söyledi.

Berktay, "Bu ABD'de ilk mezunlar buluşmasına olan yüksek katılım da doğrusu beni şaşırttı, çok mutluyum" dedi.

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Gelişme Direktörü Salih Arıman da AA'ya, şu ana dek mezunların yüzde 30'undan fazlasının lisansüstü öğrenimlerine devam ettiğini ve bu geceye de ABD'de bulunan mezunların (217 mezun) dörtte birinin katıldığını söyledi.

Arıman, bu güzel buluşmanın devamı konusunda mezunların da kendi aralarında girişime geçmelerini dilediklerini belirterek, "2009, üniversitemizin açılışının 10. yılı, o yüzen daha büyük bir buluşmayı belki de İstanbul'da yaparız" dedi.

-"SABANCI ÜNİVERSİTESİNİN OLANAKLARINI ARIYORUZ"-

Mezunlar buluşmasına katılan ve ABD'nin çeşitli üniversitelerinde lisansüstü çalışmalar yapan ya da çalışan gençler de geceye katılmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Bazı öğrenciler, kendi aralarında ve Güler Sabancı ile yaptıkları sohbetlerde Sabancı Üniversitesinin kendilerine sunduğu olanakları ABD'de öğrenim gördükleri üniversitelerde bulamadıklarını ve o olanakları burada aradıklarını vurguladı.

Harvard kulübündeki buluşmaya California, Chicago, Connecticut, Yale, Georgia, Boston, Cambridge, Harvard, MIT, Northeastern, Massachusetts, Rutgers, Columbia, New York, Rochester, Carnegie Mellon, Pennsylvania, Brwon, Michigan üniversiteleri ile Worceshter Politeknik ve Rensselaer Enstitülerinde lisansüstü çalışmalar yapan Sabancı mezunları ve ABD'de çalışan diğer mezunlar katıldı.

Programa Prof. Dr. Berktay ile birlikte Sabancı Üniversitesinden Harvard'da konuk öğretim üyeliği yapan Prof. Dr. Bahri Yılmaz, Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Ahmet Aykaç, Harvard Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Cemal Kafadar, Harvard yöneticileri ve yabancı öğretim üyeleri ile Türkiye'den gelen köşe yazarları ve gazeteciler ile ABD'de görev yapan Türk gazeteciler katıldı.

Özlem Şahin Şakar A.A