Özel Yamanlar Koleji öğrencileri Teksas’ta yapılan Uluslararası Proje Yarışmasında 2 gümüş madalya kazandı.

Amerika Birleşik Devletlerinin Houston şehrinde Rice Üniversitesi tarafından organize edilen uluslar arası enerji, çevre ve mühendislik proje yarışmasına (ISWEEEP) 50 ülke ile 38 ABD eyaletinden 821 öğrenci, 451 proje yarıştı. Yarışma dili İngilizce olduğundan öğrenciler Projelerinin sunumlarını İngilizce yaptı.

Özel Yamanlar Koleji öğrencileri Emine Yükselen ve Merve Gönül “Nano Teknolojik yöntemle atık suların temizlenmesi” projesiyle gümüş madalya ve Fatma Savaş ve Sena Nur Arslan ise “Meyan kökünden çevre dostu sunta üretimi” projeleriyle gümüş madalya kazandılar. Başarılı öğrencilere ödüllerini 2007 kimya Nobel ödülü sahibi Prof. Dr Robert Coll verdi. Yamanlar Koleji öğrencileri ödül törenine Türk bayrağı ile çıktılar.

Yamanlar Eğitim Kurumları Genel müdürü Sebahattin Kasap “Bilim dünyasında önemli bir yere sahip olan Rice Üniversitesinin düzenlediği böylesine önemli bir yarışmada ülkemizi başarı ile temsil eden öğrencilerimiz bizleri gururlandırdı. Öğrencilerimizin gelecekte insanlık adına önemli buluşlara imza atacağına inanıyoruz.” dedi.