Kuzey Carolina'da üniversiteler, 2004 yılında uygulamaya başladıkları yasadışı göçmenleri üniversitelere kayıt etme adımından vazgeçti ve bundan sonraki süreçte yasadışı göçmenleri üniversitelere kayıt etmeyeceklerini açıkladı.

Üniversiteler, okula başvuran kişilerin konumlarının yasal olduğunu resmi olarak kanıtlamamaları halinde öğrenci kabul etmeyeceklerini duyurdu.

2004'te başlatılan yasadışı göçmenleri kaydetme süreci Salı'dan itibaren tersine çevrildi. Daha önce, 18 yaşını doldurmuş ve lise mezunu olan bu kişiler okullara kaydediliyordu.

58 kampüs yeni ugulamayı benimsedi. Vali Mike Easley de bu değişimi desteklerken, valinin koltuğuna aday isimler görev süresi dolmak üzere olan valiye ağır eleştiride bulundu. Ülkenin üçüncü en büyük toplum kolej sistemi şimdi okullara kabulün yasal olup olmadığının karara bağlanması için başsavcılığa başvurmuş durumda.

Başsavcı Roy Cooper, toplum kolejlerine müsamaha gösteren kabul politikalarından vazgeçmeleri tavsiyesinde bulundu ve 2001 yılında yasadışı göçmenlerin üniversite eğitimi için uygun olmadığını öngören yasaya uymalarını istedi.

Geçen hafta, federel göçmen bürosu yetkilileri, yasadışı göçmenlerin üniversitelere gitmelerini engelleyecek bir yasa bulunmadığını açıklamalarına rağmen, Cooper bu açıklamanın İç Güvenlik Bakanlığı'nın yasal bir düşüncesi ile aynı olmadığını savundu.

TURKISHNY.COM