Binlerce işveren, 2009 mali yılında yabancı teknoloji çalışanları için ABD hükümetinin H-1B vize başvularını onaylaması için kapışırken, Information Week, geçen yıl H-1B vize başvurusu onaylanan şirketleri araştırdı.

H-1B vizesi izni çıkan her 10 şirketten 8'inin Hint kökenli firmalar olması ilgi çekti. Tüm şirketler içinde Infosy, 4 bin 559 vize alarak ilk sıraya oturdu. Ardından da ABD merkezli Microsoft ve Intel, bin 328 başvuru ile iki ve üçüncü sırada yer aldı. Toplamda ise bu 10 şirket 12 bin 876 H-1B vizesi aldı.

 

Yıllık toplam kotanın, yabancı ülkelerde doğmuş ancak ABD'de eğitim gören 20 bin öğrenciyle birlikte, 85 bin olmasına rağmen, 2007 mali yılında USCIS tarafından tam 126 bin 219 başvuruya onay çıktı.

 

Fazladan onaylanan 41 bin 219 kişinin vizesi ise, şirketlerin yabancı çalışanların H-1B vizesini 3 yıl daha uzatma başvuruları sonucunda verildi. USCIS sözcüsü, 85 bin kota konusunda pek çok tartışmanın olduunu ancak onaylanan vize başvurusunun çok daha fazla olduğunu kaydetti.

 

Kimi zaman, Dışişleri Bakanlığı çeşitli gerekçelerle vize başvurularını reddediyor. Bu nedenler arasında, vizeler USCIS tarafından onaylansa bile bakanlığın çalışanların özgeçmişini yeterli görmemesi yer alıyor.

İşte en fazla sayıda H-1B vizesi alan şirketlerin listesi:

Listenin ilk bölümü için tıklayınız...

Listenin ikinci bölümü için tıklayınız...

TURKISHNY.COM