ABD'de göçmenlik yanlıları ve karşıtları arasındaki mücadele mahkemelere taşındı. Göçmenlik ve H-1B vizesi karşıtları, ABD'de öğrenim gören yabancı öğrencilerin mezuniyetlerinden sonra ülkede kalma sürelerinin 29 aya çıkarılması meselesini mahkemeye götürme kararı aldı.

Bush yönetimi, ABD'de okulu bitiren ve bu ülkede iş imkanı aramak için belli bir süre kalmalarını öngören süreyi 1 yıldan 29 aya çıkarınca konu davalık oldu. Sürenin uzatılmasına karşı çıkanlar, gerekçe olarak, yönetimin süreyi 29 aya çıkarmasını hükümetin yasal yetkisini aşan bir girişim olmasını gösteriyor.

Göçmenlik Reform Hukuk Enstitüsü tarafından Newark'taki Bölge Mahkemesine açılan davada, Bush yönetiminin bu girişiminin H-1B vize limitini aşacak bir sonuç doğuracağı kaydediliyor. Programlar Rehberi kurucusu John Miano, "Bu düzenlemeyi yasal bir zeminde yapmadılar. Sürenin uzatılması, iş arayan diğer ABD'li işçilere zarar verecek. ABD'liler iş eğitimi alamayacak. ABD'li işçilerin iş için yeterli beceriye sahip olmadığı gerekçesini sık sık duyuyoruz.

Amerikalı Mühendisler Birliği ve brightfuturejobs.com da davaya katılanlar arasında yer aldı.

Bush yönetimi, bu yıl başında, mezuniyetlerinden sonra bir yıl boyunca öğrenci vizesiyle ülkede çalışan yabancı öğrencilere yeni bir imkan sunmuş ve bu süreyi 29 aya çıkarmıştı.

TURKISHNY.COM