ABD'deki bazı eyaletlerde, yasadışı göçmenlerin çocuklarının kolej ve üniversitelere kayıt yaptırmasını engelleme girişimleri başlatılırken, Demokrat Temsilciler Pricey Harrison, Paul Luebke ve Rick Glazier'den müjde gibi bir girişim geldi.

Üç üye, yasadışı göçmenlerin devlet üniversite ve kolejlerine kayıt yaptırabilmelerinin önünü açan bir tasarıyı Temsilciler Meclisi'ne sundu.

Üyelerin tasarısı, Valilerin ve Kolej yönetimlerinin, öğrencilere göçmenlik durumlarını açıklama zorunluluğu getirmesini engelliyor. Yani öğrenciler bir okula kayıt yaptırırken, ülkede yasal mı yoksa yasadışı mı bulunduklarını açıklamak zorunda kalmayacak. Tasarı, Çarşamba günü, bu dönemin yasama süresinin dolmasından çok kısa bir zaman önce sunuldu.

Tasarı, bu yasama döneminde Cumhuriyetçi yasa yapıcılar tarafından, ülkede yasadışı bulunan öğrencilerin okullara kayıt yaptırmalarının önüne geçmeyi amaçlayan iki yasa teklifine karşı hazırlandı.

Bu mesele, geçen yıl toplum kolej sisteminin, 58 üniversitede öğrencilerin göçmenlik statüsü öğrenilmeden kayıt yapmayacaklarını açıklamasıyla patlak vermişti.

TURKISHNY.COM