Son dönemlerde ABD'de tartışılan konuların başında, H-1B vizesiyle ülkedeki önemli teknoloji firmalarında çalışma hakkı edinen yabancı işçilerin kalifiye olup olmadıkları geliyor.

Göçmenlik yanlıları, işçilerin fazlasıyla kalifiye olduğunu savunurken, göçmenlik karşıtları da, H-1B vizesi sahiplerinin ortalama bir Amerikalı ile farkı olmadığını, sadece düşük ücretlerle istihdam edildiklerini savunuyor.

Heritage Foundation'dan James Sherk ise, yabancı işçilerin yanında saf tutuyor ve onları savunuyor. Ona göre, H-1B vize sahiplerinin hayati pozisyonları doldurmada önemli olduğunu belirtiyor. Sherk yazısını şöyle sürdürüyor: "Göçmenlik karşıtları, onların özel yetenek sahibi olmadıklarını söylüyor. Bu argümanlar, yeteneğin yanlış ölçümünden kaynaklanıyor. H-1B vize sahiplerinin eğitimi ve ücret aralığı, onlara duyulan bir ihtiyacın göstergesi, onlar gerçekten de iyi eğitimden geçmiş işçiler. Kongre, H-1B vize sayısını arttırmalı.

Kongre, göçmen olmanyan işçiler için H-1B vize kadrosu yarattı. Bu yolla, kalifiye eleman eksikliği nedeniyle ekonominin zarar görmesinin önüne geçti. H-1B vizesi, yabancıların Bİrleşik Devletler'de üç yıl boyunca ileri uzmanlık gerektiren işlerde çalışmalarını sağlıyor ve bu süre bir üç yıl daha uzatılabiliyor. Bundan sonra bu işçiler ülkeyi terkediyor.

Kongre, USCIS'e 65 bin H-1B vizesi izni veriyor. Buna 20 bin kişilik master yapan kadro dahil değil. Bu sayı, Amerika'nı ihtiyaç duyduğu ileri teknoloji kadrosu için yeterli değil. USCIS, bu yıl 163 bin vize başrusu aldı. İşverenler bugünlerde Kongre'yi vize sayısını arttırması için sıkıştırıyor.

Muhalifler ise, H-1B'lilerin kalifiye olmadığını iddia ediyor. Oysa, Göçmenlik Araştırmaları Merkezi (CIS) yakın zamanda bir rapor sundu ve H-1B vizesi sahiplerinin çoğunun 'en iyi ve en parlak'lar kategorisinde yer aldığını ortaya koydu. Rapora göre, yabancı çalışanların sadece çok azı ortalama yeteneğe sahip. CIS, bu sonuca H-1B çalışanlarının şirketlerinin verileriyle ulaştı. Hükümet, şirketleri H-1B vizesi ile çalışanlara işçiler için biçilen piyasa ücretini ödemeleri için baskı yapıyor. Yani, bu vizeye sahip çalışanlar konumlarına rağmen diğer işçilerden yüksek maaş almıyor. Bu temelde, CIS H-1B çalışanları da yetenek olarak diğer işçilerle aynı kategoride ele alınıyor.

TURKISHNY.COM