Uluslararası Enerji Kurumu baş ekonomisti Fatih Birol, geçen hafta son iki yılın en yüksek değerine yükselen petrol fiyatlarının ekonomik toparlanmayı tehdit ettiği uyarısında bulundu.

Uluslararası Enerji Kurumu, geçen yıl belli başlı gelişmiş ülkelerin petrol faturasının 200 milyar dolar arttığını söyledi.

OECD üyesi 34 sanayileşmiş ülkenin petrol ithalatlarının faturası 2010 yılında 790 milyar dolara çıktı.

Kurum ayrıca, fiyatlarda geçen hafta, son iki yılın en yüksek düzeyine ulaşıldığına dikkat çekti.

Uluslararası Enerji Kurumu'nun baş ekonomisti Fatih Birol, Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, yükselen petrol fiyatlarının, ekonomik toparlanma içindeki sanayileşmiş ülkeleri tehdit ettiğini söylerken, "Petrol fiyatları küresel ekonomi açısından tehlikeli bir bölgeye giriyor." dedi.

"Bunun petrol tüketen ve üreten ülkeler açısından ciddi bir uyarı olduğunu" kaydeden Birol, yükselen fiyatların, petrol ihraç eden ülkeler için de, düşen talebe bağlı olarak olumsuz etki yaratacağını bildirdi.

Fatih Birol, "Petrol ihracatçılarının, sağlıklı ekonomilere sahip müşterilere ihtiyacı var. Ancak fiyatların bu şekilde yüksek seyretmesi, önünde sonunda ekonomilerde hastalık yaratacak ve bu da petrol ithal etme ihtiyacını azalatacak." dedi.

Uluslararası Enerji Kurumu'nun baş ekonomisti Birol, işte bu nedenle petrol üreticilerinin üretimi artırmasının ve yüksek fiyatların küresel ekonomi açısından pek de iyi olmadığını anladıklarını göstermelerinin fena olmayacağını söyledi.

Petrol fiyatları, 2010'un son günlerinde, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerinin üretimi artırma niyetleri olmadığını açıklaması üzerine, son 26 ayın en yüksek seviyesine yükselmişti.

Asya borsalarında petrolün varil fiyatı 91.78 dolara tırmanmıştı.

BBC