Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan, ABD’nin küresel ticaret yasalarını kötüye kullandığını belirterek, 'Çin bu durumda hiçbir şey yapmadan oturmayacak' dedi

ABD Başkanı Donald Trump’ın çelik ve alüminyum ithalatına ek gümrük vergisi uygulayacağını açıklamasının ardından gündeme gelen 'ticaret savaşları', ABD’nin Çin ürünlerine toplam 60 milyar dolar vergi getireceği iddialarını da beraberinde getirdi.

ÇİN: ÇOK YÖNLÜ TİCARETİ ZAYIFLATIR

Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan yaptığı açıklamada, "Bu adım, ABD’nin iki WTO kuralını ihlal ettiğini; uluslararası ticaret hukukunun eşitlik ve adalet çereçevesine zarar verip sürekli olarak kötüye kullandığını ve çok yönlü ticaret sisteminin dayanıklılığını zayıflattığını gösterir" ifadelerini kullandı.

Zhong ayrıca, "Çin, yasal hakları ve çıkarları zarar görürken eli kolu bağlı oturmayacak. Haklarımızı ve çıkarlarımızı sıkı bir şekilde savunmak için gerekli tüm önlemleri almalıyız" dedi.

DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ: MEVZUATA UYGUN DEĞİL

Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Çarşamba günü gerçekleşen oturumunda, Washington'un güneş panelleri, rüzgar kuleleri, çelik silindirler ve alüminyum ekstrüzyonları gibi Çin ürünlerine uyguladığı ek vergilerin 'uluslararası ticaret kurallarına uygun olmadığına' hükmetmişti.