ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı. ABD Merkez Bankası (Fed), yılın ilk toplantısında, politika faizini yüzde 1,25-1,50 aralığında sabit tutma kararı aldı. ABD Merkez Bankası (Fed) yılın ilk toplantısında  politika faizini sabit tuttu ancak bir sonraki toplantıda faiz artırabileceğinin  sinyalini verdi.

Fed'in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi  (FOMC), Başkan Janet Yellen liderliğindeki son toplantısını tamamladı.

Toplantının ardından yayımlanan karar metnine göre, 9 FOMC üyesi, faiz  oranını yüzde 1,25-1,50 aralığında sabit tutma kararını oy birliğiyle aldı.

Karar metninde ülke ekonomisinin gücünü koruduğu vurgulanırken,  "FOMC'nin aralık toplantısından bu yana alınan veriler, iş gücü piyasasının  güçlenmeye devam ettiğini ve ekonomik aktivitelerin sağlam hızda arttığını  gösterdi." ifadelerine yer verildi.

Son Dakika... Fed 'faiz' kararını açıkladı

"Yıllık enflasyonun bu yıl artması bekleniyor"

Tüketici harcamalarının ve özel sabit yatırımların artmaya devam  ettiği belirtilen metinde, şu an yüzde 2 hedefinin altında seyreden enflasyonun  bu yıl yükseleceğine yönelik ifadeler dikkati çekti.

Metinde, enflasyon beklentilerinin son aylarda yükseldiğine işaret  edilirken, "Yıllık enflasyonun bu yıl artması ve orta vadede FOMC'nin yüzde 2  hedefi civarında dengelenmesi bekleniyor." değerlendirmesi yer aldı.

Analistler, "şahin" olarak niteledikleri bu ifade değişikliğini,  bankanın 20-21 Mart tarihlerinde gerçekleşecek bir sonraki toplantısında faiz  artıracağının sinyali olarak yorumladı.

Jerome Powell, başkanlığı 3 Şubat'ta devralacak

Fed ayrıca FOMC'nin bugünkü toplantısında Jerome Powell'ı 3 Şubat'ta  geçerli olmak üzere Komite Başkanı seçtiğini de açıkladı.

Ocak ayı FOMC toplantısı ise görevine 3 Şubat'ta veda edecek Fed  Başkanı Yellen'in son toplantısı olarak kayıtlara geçti.

Yellen, ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisini yeniden başkanlığa aday  göstermemesinin ardından Fed'den tamamen ayrılacağını açıklamıştı.

Fed'in ilk kadın Başkanı Yellen'in istifa etmemesi halinde 2024'e  kadar Fed'in Yönetim Kurulu Üyesi olarak kalma hakkı bulunuyordu.

Milliyet