Walt Disney, 21. Century Fox'u satın aldığını resmen açıkladı. 52.4 milyar dolarlık anlaşma, hem Hollywood hem de Silikon Vadisi'ni yeni bir dönüşümden geçirecek.

Beklenen açıklama geldi. Walt Disney, Avustralya kökenli medya baronu Rupert Murdoch'a ait 21. Century Fox'un önemli bir bölümünü satın aldı.

 Walt Disney, 21. Century Fox'u Satın Aldı ile ilgili görsel sonucu

​Hem de 52.4 milyar dolara, yani tahmin edilenden yaklaşık 10 milyar dolar azına. Elinde sadece Fox News ve Sports kalan 86 yaşındaki Murdoch'ın medya imparatorluğunun yarım asırlık genişlemesi böylece son buldu.

Bunun hem Hollywood hem de Silikon Vadisi'ni dönüştürecek çapta bir anlaşma olduğu belirtiliyor. Disney artık Netflix ve Amazon'a da rakip olacak.

Walt Disney, 21. Century, Fox ile ilgili görsel sonucu

Lucasfilmi satın alarak Yıldız Savaşları frençayzını ele geçirmesinin ardından dünya çapında gişe şampiyonu haline gelen ​Disney, bu anlaşmayla X-Men, Fantastic Four, Alien, Maymunlar Gezegeni, The Simpsons gibi frençayzların da sahibi olacak. 'Mutantların' Disney'nin bünyesindeki Marvel'a geri dönecek olması, süper kahraman filmlerini sevenleri heyecanlandırdı.

 İlgili resim