ABD'de, "Şükran Günü hafta sonunda" geçen yıl 154 milyon olan alışveriş yapan kişi sayısının, bu yıl yüzde 6,5 artışla 164 milyona çıkarak rekor seviyeye ulaşması öngörülüyor.

ABD'de "Şükran Günü hafta sonunda (Thanksgiving Weekend)" bu yıl tüketici sayısı ve satışlarda rekor kırılması bekleniyor.

ABD'de "Şükran Günü (Thanksgiving Day)" ile başlayacak, indirimli alışverişlerin tüm ülkeye yayıldığı "Kara Cuma (Black Friday)" ve cumartesi günü ülke genelindeki küçük işletmelerin satışlarını yükseltmeyi amaçlayan "Small Business Saturday" ile devam edecek, pazartesi günü de internetten satışları artıran "Cyber Monday (Siber Pazartesi)" ile bitecek "Şükran Günü hafta sonu" döneminde bu yıl rekor kırılması öngörülüyor.

ABD Ulusal Perakendeciler Birliği (NRF) araştırmasına göre, 326 milyon kişinin yaşadığı ABD'de, geçen yıl 154 milyon kişi "Şükran Günü hafta sonunda" alışveriş yaptı. Söz konusu rakamın bu yıl yüzde 6,5 artışla 164 milyona çıkarak rekor kırması bekleniyor.

"Tatil Sezonu"nda 682 milyar dolarlık satış beklentisi

Kasım ile aralık aylarını kapsayan ve ABD'de yıllık perakende satışlarının yaklaşık yüzde 30'unun gerçekleştiği söz konusu 2 aylık "Tatil Sezonu" döneminde, bu yıl satışlarda rekor bekleniyor.

NRF verilerine göre, söz konusu 2 aylık dönemde, geçen yıl 656 milyar dolar olan ülkedeki perakende satışların bu yıl yüzde 4 artışla 682 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. 

İnternetten satışlar da artacak

ABD'li araştırma şirketi Adobe Digital Insights (ADI) verileri de "Tatil Sezonu"nda internetten yapılan satışların artacağını ortaya koyuyor.

ABD'de geçen yıl kasım-aralıkta 94,4 milyar dolar olan internetten yapılan satışların, bu yıl yüzde 13,8 artışla 107,4 milyar dolara ulaşması ve böylece ilk defa 100 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor. 

Bu arada "Şükran Günü" için hanehalkının ortalama yemek maliyeti, son 5 yılın en düşük seviyesine geriledi.

AA