Dün akşam saatlerinde yaklaşık %1.5 oranında artışla 3.89 seviyesinin üzerini test eden Dolar/TL ABD'de vergi reformunun gecikeceği endişesi ile bugün erken saatlerde hafif geri çekildi. Kur güne 3.87'den başlarken daha sonra kademeli yükselişle kritik 3.90'ı test etti.

Stratejist Cüneyt Paksoy Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede kurda yeni rekor denemesi olabileceğini söyledi. Paksoy "3.85 bandı üzerinde kaldıkça tüm zamanların rekoru olan 3.94 ve üzerinde 4.10 bandı potansiyel hedefler olmaya devam edecek" dedi.

Paksoy normalleşme için ise 3.8580 bandına geri dönmek gerektiğini belirtti.

EURO DA REKOR KIRDI

Euro 4.52 seviyesini aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Döviz sepeti 4.21 ile rekor tazeledi. Türkiye tahvilleri ise enflasyona dair endişelerle düşüşünü sürdürdü.

5 yıllık CDS'ler 6. günde de yükselişini sürdürerek 211 baz puana yükseldi. Dolar/TL 'de 1 aylık beklenen volatilite 23 baz puan kadar artışla %14.15 oldu. Bu, Mayıs'tan beri görülen en yüksek seviye.

5 yıllık tahvil faizi %12.85'e yükselerek 2009'dan beri en yüksek kapanışa ilerlerken 10 yıllığın faizi 2. günde de yükselerek % 12.35 ile rekor kırdı.

Yurt içinde bugün Eylül sanayi üretimi verisi açıklandı. Sanayi üretimi aylık ve yıllık bazda tahminlerin üzerinde arttı. Odeabank Ekonomisti Şakir Turan Bloomberg HT'ye verinin kendi beklentilerinin üzerinde olduğunu söyleyerek "Üretimin güçlü kalmasını sağlayan unsur dış talep gibi duruyor" yorumunu yaptı.

Başbakan Binali Yıld  ırım'ın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile yarın yapacağı görüşme piyasaların radarında olacak. 

Dolar/TL 3.90

"3.94 TEST EDİLEBİLİR"

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy Merkez Bankası’nın Pazartesi günü attığı adımların doların küresel olarak değer kayvbetmediği ve ABD ile ilişkilerin belirsiz olduğu bir ortamda ikna edici olmadığını belirtti.

Aksoy "lirada değer kaybının devam etmesi piyasadaki faiz artışı beklentisini artırabilir. Bu durumda, Merkez Bankası’nın 14 Aralık’taki bir sonraki toplantısına kadar hareket alanının sınırlı olması Dolar/TL ’de Ocak ayında görülen 3.94 seviyesinin test edilmesine neden olabilir." değerlendirmesini yaptı.

Kur Pazartesi günü ABD temsilciliklerinin sınırlı vize vermeye başlayacağı haberiyle 3.82'ye gerilemişti. Dolar/TL 11 Ocak'ta 3.9415 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü.