Akıllı telefonlar için çip üreten Qualcomm'un satışı için 130 milyar dolar teklif verildi.

ABD'li yarı iletken çip üreticisi Broadcom, rakibi  Qualcomm'u 130 milyar dolara satın almak için teklif verdiğini duyurdu. 

 
Broadcom'dan yapılan açıklamada, şirketin dünya genelindeki akıllı  telefonların birçoğu için çip üreten Qualcomm adlı firmayı satın almak için 130  milyar dolar teklif verdiği belirtildi.

Açıklamada, teklif kapsamında, Broadcom'un Qualcomm için hisse başına  70 dolar vermesinin ve Qualcomm'un 25 milyar dolarlık borcunun ödenmesinin yer  aldığı kaydedildi.
 
Qualcomm'dan yapılan açıklamada da teklifin şirketin yönetim kurulunca  değerlendirileceği bilgisine yer verildi.
 
Teklifin ardından Broadcom'un New York Borsasında işlem gören  hisseleri önce yüzde 3 primle 281,80 dolara kadar çıktı, ancak daha sonra bu  kazançlarını kaybetti.
 
Image result for Broadcom, Qualcomm
Qualcomm'un hisse başına değeri ise borsanın açılmasıyla önce yüzde 6  primle 65,33 dolara kadar tırmandı ve ilerleyen saatlerde yüzde 3 oranında düştü.
 
Uzmanlar, satın almanın gerçekleşmesi durumunda oluşacak şirketin  toplam piyasa değerinin 200 milyar doları aşabileceğine dikkati çekerken,  şirketin dünyanın en büyük üçüncü çip üreticisi olacağını vurguluyor.
 
Güney Koreli Samsung Electronics dünyanın en büyük çip üreticisi  konumunda bulunurken, ABD'li Intel ikinci sırada geliyor.
 
3G ve 4G teknolojilerini geliştiren Qualcomm, geçen sene de 5G  teknolojisinde araştırma ve geliştirme faaliyetlerine başladığını duyurmuştu.