Avrupa'da hisse senetleri, Petrol ve bakır fiyatlarındaki yükselişlerin Bloomberg Emtia Endeksi'nin yedi ayın en yüksek seviyesine tırmanmasına neden olması ile birlikte, madencilik sektörü kağıtlarının öncülüğünde hafifçe yükseldi. Euro, İspanya hükümetinin Katalonya'ya bağımsızlık isteğinden vaz geçmeleri için yeni bir tarih vermesinin ardından zayıflarken, İspanya hisseleri değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, temel kaynaklar hisselerinin dört yılın zirvesine tırmanması ile birlikte, Tokyo'dan Sydney'e, gösterge endekslerdeki kazançları takip etti. Batı Teksas Petrol ü (WTI), Irak güçleri ile Kürtler arasındaki gerilim sonucu bölgede Petrol üretiminde sıkıntılar doğabileceği endişeleri ile varil başına 52 doların üzerine çıktı. Bakır ise, Çin'deki büyümeden dolayı talebin güçleneceği spekülasyonuyla Ağustos 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. Sterlin, İngiltere Başbakanı Theresa May'in kilitlenen AB'den çıkış (Brezit) müzakerelerine müdahale etmek için Brüksel'e gitmesi ile bilrikte kazançlarını genişletti.

İspanya'da, yatırımcılar, İspanyol varlıkları üzerinde baskı oluşturan ve euro üzerinde baskı oluşturabilecek krizde sonraki gelişmeleri görmek için bekliyor. Katalonya Başkanı Carles Puigdemont, İspanya hükümetinin bu hafta özerk yönetimi askıya almak için harekte geçebileceğini işaret etmesi ile birlikte bölgenin bağımsızlık talebini savundu. İspanya Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria, geri adım için Puigdemont'a Perşembe günü sabah saat 10:00'a kadar süre verdi.

Dolar G10 ülkelerinin para birimleri karşısında, Fed Başkanı Janet Yellen'ın Pazar günü yaptığı konuşmasında, "en iyi tahminminin" sürpriz bir zayıf dönemin ardınan tüketici fiyatlarının yakında hızlanacağı olduğunu söylemesinin ardından yükselirken, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi yükseldi. Benzer tahmin, İngiltere Merkez Bankası Mario Draghi ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney'den de geldi. Bu hafta Fed yetkililerinin konuşmaları ve açıklanacak olan Fed Bej Kitap, para politikasının izleyeceği yol konusunda işaretler verebilir.

Öte yandan, Kuzey Kore'ye ilişkin tansiyon yeniden artıyor. ABD ve Güney Kore donanmaları, Kuzey Kore'nin füze denemesi gibi bir provokasyona hazırlandığı yolundaki işaretlerina rttığı bir ortamda, yaklaşık 40 savaş gemisinin katıldığı bir ortak tatbikat düzenledi. Kuzey Kore'de devlete ait KCNA haber ajansı, Cumartesi günü bu tatbikatı eleştirdi ve "savaş manyaklarının pervasız bir hareketi" olarak değerlendirdi.

Öte taraftan, Meksika pesosu, ABD Başkanı Donald Trump'ın yönetiminin, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nın (NAFTA) geleceğine ilişkin müzakerelerin dördüncü turunda agresif taleplerde bulunmasının ardından, dolar karşısında beş ayın en düşük seviyesine indi. Gelişen piyasa para birimlerinin çoğu, bu ülkelerin hisse senetlerindeki yükselişlere karşın, meksika pesosunu takip etti.

Küresel Piyasalar: Dolar değer kazandı, hisseler ve emtia tırmandı
Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*İngiltere Başbakanı theresa May Pazartesi günü, Avrupa Birliği (AB) ile kilitlenen müzakerelere kişisel olarak müdahale etmek için brüksel'e gidiyor.

*Bu hafta konuşma yapacak Fed yetkilileri arasında Philadelphia Fed Başkanı Pat Harker, New York Fed Başkanı Bill Dudley ve Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan yer alıyor. Harket Salı günü, Dudley ve Kaplan ise Çarşamba günü konuşacak. Çarşamba günü ayrıca Fed Bej Kitap da açıklanacak.

*ABD'de açıklanacak ekonomik veriler arasında Eylül ayı için konut verileri yer alıyor. İnşaat başlangıçları ve birinci el konut satışları verileri muhtemelen Harvey ve Irma kasırgalarının talep ve inşaa üzerindeki olumsuz etkilerini yansıtacak.

*Çin'de Perşembe günü GSYH, sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri açıklanacak.

*ABD'de kar sezonu devam ediyor. Bu hafta, Morgan Stanley, Goldman Sachs Group Inc. ve Blackstone Group LP karlarını açıklayacak önemli finans sektörü şirketleri arasında yer alıyor. Bu hafta ayrıca Netflix Inc. ve General Electric Co. da kar açıklayacak.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 07:04'te yüzde 0.1 yukarıda seyrediyordu ve 16 haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

*Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0.2 yükselerek rekor seviyeye tırmandı.

*İspanya'da IBEX Endeksi yüzde 0.7 geriledi.

*MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 yükseldi ve altı yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine geldi.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.05'ten daha az arttı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.2 düşerek 1.1802 seviyesine indi.

*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.1 yükselerek 1.3303 seviyesine çıktı ve yükselişini altıncı güne taşıdı.

*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.05'ten az yükselerek 111.78 seviyesine çıktı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 2.28'e çıktı.

*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 0.39 ile son bir ayın en düşük seviyesine indi.

*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 1.363'e çıktı.

*İspanya'nın 10 yıllıklarının faizi bir baz puan düşerek yüzde 1.598'e geriledi.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 1.4 yükselerek varil başına 52.15 dolar ile iki haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

*Altın yüzde 0.1 yükselerek ons başına 1,305.22 dolara ulaştı.

*Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 0.5 yükselerek yaklaşık yedi ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Asya

*Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.9 yukarıda kapandı ve Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.6 yükseldi. Güney Kore'de Kospi Endeksi fazla değişmedi.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.9 yükselirken, Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yatay kapandı.

*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 yükselerek Kasım 2007'den bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.