Amerikan-Türk İş Geliştirme Konseyi Başkanı Uğur Terzioğlu, bugüne kadar Amerikalıların Türkiye'de 54 milyar dolar, Türklerin de ABD'de 20 milyar dolar civarında yatırımı bulunduğunu belirterek, "Bütün bunları dikkate alıp yürümek gerekir. Bu ticaret ve yatırım rakamları ilişkilerin garantisidir." dedi.

Terzioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ve ABD'nin vize işlemlerini karşılıklı olarak askıya almasının iş dünyasının faaliyetlerini çok fazla etkilemeyeceğini ve bu sorunun kısa zamanda çözüleceğine inandığını ifade etti. 

 
ABD'de Beyaz Saray yönetiminin bu yönde bir izahatı olmadığını aktaran Terzioğlu, "Bu, tayini çıkan ve gitmekte olan büyükelçinin belki bakanlığından onaylatarak yaptığı bir işlem. Bunu bizimkiler de biliyor ki aynı şekilde karşılığını verdiler ve biz de aynı tedbiri aldık. Benim bünyemdeki üyelerden Patrick Anderson'la konuştum. 'Trump buna hızlıca müdahale eder. Bu bürokrasinin kendi kendine yaptığı bir olay. ABD dış işlerinde hala Obama'nın etkileri devam ediyor.' dedi." ifadelerini kullandı.
 
Terzioğlu, bugüne kadar Amerikalıların Türkiye'de 54 milyar dolar, Türklerin de ABD'de 20 milyar dolar civarında yatırımı bulunduğuna işaret ederek, "Bütün bunları dikkate alıp yürümek gerekir. Dolayısıyla bu ticaret ve yatırım rakamları ilişkilerin garantisidir." dedi.
 
Her iki devletin de vize işlemlerini askıya alma sürecini bir an evvel bitirmesi temennisinde bulunan Terzioğlu, "ABD ile Türkiye arasında o kadar kaynaşmış ilişkiler var ki buna aile içinde kavga denilebilir." değerlendirmesinde bulundu.

Image result for Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi turkishny

AA