ABD Başkanı Donald Trump, petrol fiyatlarının yükselmemesi için ülkenin stratejik petrol rezervini açtı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Harvey fırtınasında etkilenen bölgedeki rafinerilerin bir çoğunun kapatılması nedeniyle petrol fiyatlarının yükselmemesi için ülkenin "stratejik petrol rezervini" açtığı bildirildi.

Trump yönetimi, Harvey fırtınasının vurduğu bölgedeki petrol rafinerilerde üretimin kesintiye uğraması ve buna bağlı olarak petrol fiyatlarının yükselmesi nedeniyle ABD'nin petrol rezervlerini açma kararı aldı.

ABD Başkanı Donald Trump
ABD Enerji Bakanlığı bu konuyla ilgili açıklamasında, "Stratejik Petrol Rezervi"nin West Hackberry'deki yer altındaki deposundan 500 bin varil petrolün Louisiana'nın Lake Charles bölgesindeki Phillips 66 rafinerisine göndereceğini duyurdu.

Bu kararla, stratejik petrol rezervlerini 1970'li yıllardaki petrol ambargosunda oluşturan ABD, 2012'den bu yana ilk defa rezervlerini açmış oldu.

Phillips 66 firmasının, acil durumlar için West Hackberry'de yer altındaki büyük tanklarda stratejik petrol rezervleri bulunan ABD Enerji Bakanlığı ile "acil durum değişim anlaşması" bulunuyor.

COLONIAL BORU HATTI KAPATILDI

ABD'nin Teksas eyaletinde etkili Harvey fırtınası, körfez bölgesindeki rafinelerin kapanmasına neden olduktan sonra, buna bağlı olarak, Houston'dan Doğu Yakasına yakıt taşıyan Colonial boru hattındaki akış zorunlu olarak durdu. Daha önce 2005'te Katrina ve Rita kasırgalarındaki elektrik kesintileri, Colonial boru hattının birkaç günlüğüne kapatılmasına neden olmuştu.

ABD'nin rafineri kapasitesinin yüzde 30'dan fazlasının Harvey fırtınasının vurduğu Meksika Körfezi kıyısında bulunuyor. Ülkenin günlük ortalama 18 milyar varillik kapasitesinin yaklaşık 3 milyar varillik bölümünün devre dışı kalırken, bölgede toplam 13 petrol rafinerisi fırtına nedeniyle kapalı durumda olması ülkenin stratejik petrol rezervlerini etkileyebileceği tahmin ediliyordu.

Bu durum öngörüldüğü üzere petrol fiyatlarına olumsuz yansımıştı. 3 gündür üst üste artış gösteren benzin fiyatları son bir haftada galonda 10 cent civarında artış gösterdi.