Başbakan Yıldırım, Singapur'da varlıkları 550 milyar doları bulan firmaların temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda Türkiye'deki yatırım imkanlarını anlattı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Binali Yıldırım, Singapur'daki temaslarının son gününde, Ritz Carlton Millenia Otel'de, Singapurlu yatırımcılarla bir araya geldi. 

Yıldırım, toplantıda, varlıkları 550 milyar doları bulan yatırımcılara Türkiye'deki yatırım imkanlarını anlattı.

Basına kapalı gerçekleştirilen ve yaklaşık 2 saat süren toplantıya, Singapur'un en büyük holdinglerinden olan havayolu, medya, telekomünikasyon alanlarında faaliyet gösteren Temasek Holding ile 100 milyar dolarlık büyüklüğü bulunan Government Investment Cooperation (CIC) yetkililerinin yanı sıra çok sayıda yatırımcının temsilcileri de katıldı.

Çeşitli tesislerde incelemelerde bulundu

Yıldırım, toplantının ardından ülkede çeşitli ziyaretlerde bulundu. Singapur Liman İdaresi ile Pasir Panjang Limanı'nı ziyaret eden Yıldırım, liman bölgesindeki faaliyetlere ilişkin bilgi aldı. Yıldırım, liman kontrol kulesinde de incelemelerde bulundu.

Başbakan Yıldırım, daha sonra Adana Limanı için model olarak düşünülen Jurong Adası'nı ziyaret etti. Liman yetkilileriyle görüşen Yıldırım, bölgeye ilişkin detaylı bilgi aldı. 

Ülkedeki İleri Üretim ve Teknoloji Merkezine (ARTC) giden Yıldırım, üretim istasyonlarında incelemelerde bulundu. Başbakan Yıldırım'a, merkezin robot geliştirme mühendisi Sibel Musaoğlu Ocak da bir sunum yaptı.

Başbakan Yıldırım'a ziyaretlerinde, Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Recep Akdağ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş ve Mehmet Muş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, Türkiye-Singapur Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Halis Dalkılıç, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir ile TÜBİTAK, TSE, THY, TUSAŞ/TAI, MÜSİAD ve DEİK'ten üst düzey yetkililer ile milletvekilleri de eşlik etti.

"Türkiye'ye karşı yoğun ilgi var"

Yıldırım, daha sonra Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong tarafından Istana Sarayı'nda verilen akşam yemeğine katıldı.

Yemeğin ardından konakladığı otele geçerek bir süre dinlenen Yıldırım, daha sonra spor kıyafetleriyle Singapur sokaklarında yürüdü.

Yürüyüş sırasında Singapur temaslarını değerlendiren Yıldırım, Türkiye'ye karşı yoğun ilgi olduğunu söyledi. Türkiye'nin öncelikli ortaklık yapılacak ülke olarak görüldüğünü belirten Yıldırım, Türk iş adamlarıyla Singapurlu yatırımcıların bir araya geldiğini, kapsamlı görüşmeler yaptıklarını aktardı.

Yıldırım, yaklaşık 40 dakika süren yürüyüşün ardından konakladığı otele döndü.

Singapur temaslarını tamamladı

Başbakan Yıldırım, Singapur temaslarını tamamlayarak özel uçak "TUR" ile TSİ 15.00'te Vietnam'a hareket etti.

Başbakan Yıldırım'ı, Singapur Changi Uluslararası Havalimanı'ndan, Türkiye'nin Singapur Büyükelçisi Murat Lütem ve eşi İdil Lütem ile Singapurlu yetkililer uğurladı.

Başbakan Yıldırım Singapurlu yatırımcılarla bir araya geldi

AA