New York Fed Başkanı William Dudley, enflasyonun orta vadede, sıkılaşan işgücü piyasası ve süregelen büyümeye bağlı olarak yüzde 2 hedefine doğru yükseleceğini kaydetti.

Dudley, "Görünümümüzde, işgücü piyasasının biraz daha güçlenmesiyle birlikte ılımlı büyüme trendinin devam etmesi bekleniyor" diye konuştu. 

New York Fed'de Perşembe günü bölgesel ekonomiye ilişkin basın açıklamasında bulunan Dudley, "Kriz sonrası büyüme, yıllık GSYİH büyümesinin 2009 ortalarından bu yana ortalama sadece yüzde 2.1 seviyesinde olmasıyla birlikte, göreceli olarak yavaş zayıf bir tempoda gerçekleşiyor" ifadesini kullandı. 

Dudley, ücretlerdeki cansız büyümenin verimlilikteki durgunluğu işaret ettiğini soyledi.

Dudley ayrıca, ABD'deki enflasyonun orta vadede, hedeflenen yüzde 2 seviyesine çıkmasını beklediğini ifade etti ve ekledi, "Enflasyonun bu seviyeye ulaşması zaman alacak".

New York Fed Başkanı, ülke çapında gelir eşitsizliği ve istihdam konularında endişelerin arttığına dair uyarıda bulunarak, eşitsizliğin arkasında küreselleşme ve teknolojinin olduğunu ifade etti. 

Doların son günlerdeki değer kaybı üzerine değerlendirmelerde bulunan Dudley, zayıflayan doların ithalat fiyatlarının artmasına yol açıp, enflasyonu artıracağını savundu.

Fed/Dudley: Mevcut küresel finansal sistem verimsiz