ABD'nin en büyük ikinci enerji şirketi Chevron, bu yılın ikinci çeyreğinde kar ettiğini duyurdu.

Chevron'dan yapılan açıklamada, geçen yılın ikinci çeyreğinde 1,46 milyar dolar zarar eden firmanın bu yılın ikinci çeyreğinde 1,47 milyar dolar net kar yakaladığı belirtildi. 

Geçen yıl nisan-haziran döneminde hisse başına 0,78 dolar zarar açıklayan Chevron'un bu yılın aynı döneminde hisse başına karı ise 0,77 dolar oldu. 

Ayrıca, Chevron'un gelirinin bu yılın ikinci çeyreğinde, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 17,7 artışla 34,48 milyar dolara yükseldiği bildirildi. Firma, geçen yılın nisan-haziran döneminde 29,28 milyar dolar gelir elde etmişti. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Chevron Üst Yöneticisi (CEO) John Watson, bu yılın ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre, firmanın petrol ve doğalgaz üretiminin yüzde 10 yükseldiğini kaydederek, şirketin sermaye harcamalarını ve işletme maliyetlerini düşürerek daha yüksek üretim yakaladığını vurguladı. 

Watson, açıklamada, bu yılın ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre, şirketin işletme maliyetlerini yüzde 10, sermaye harcamalarını da yüzde 25 azalttığı bilgisini paylaştı. 

Olumlu gelen bilanço verilerinin ardından, New York borsasında dün 106,11 dolardan kapanan Chevron hisseleri, bugün yüzde 1'lik artışla 107,21 dolardan açıldı.

Chevron

AA