Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı Genel Direktörü Amin, "Türkiye, yenilenebilir enerjide sağlam hukuki ve politik bir çerçeve oluşturdu." dedi.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) Genel Direktörü Adnan Amin, Türkiye'nin yenilenebilir enerjide sağlam bir hukuki ve politik çerçeve oluşturduğunu belirterek, "Türkiye'nin yenilenebilir enerjide attığı adımlar son derece ilham verici. Ülkedeki yenilenebilir enerji sektörünün geleceğini son derece parlak görüyorum." dedi.

Amin, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, son dönemde yükseliş eğilimine giren petrol fiyatlarının yenilenebilir enerji yatırımlarını etkilemeyeceğini söyledi.

Petrolün, elektrik üretiminde eskisi kadar kullanılmadığına işaret eden Amin, "Elektrik üretiminde sektörün tercihi daha çok yenilenebilir, nükleer, doğalgaz ve kömürden enerji üretimidir. Elektrik depolama ve elektrikli vasıtalardaki gelişmeler arttıkça, petrolün bu alandaki önemi önümüzdeki dönemde daha da azalacak." diye konuştu.

Sübvansiyonsuz yenilenebilir enerji yatırımı konusunda Türkiye'nin dünyada öncü ülkelerinden biri olduğunu vurgulayan Amin, "Türkiye, yenilenebilir enerjide sağlam hukuki ve politik bir çerçeve oluşturdu ve yenilenebilir enerji kaynakları açısından son derece zengin bir ülke. Türkiye'nin yenilenebilir enerjide attığı adımlar son derece ilham verici. Ülkedeki yenilenebilir enerji sektörünün geleceğini son derece parlak görüyorum." ifadelerini kullandı.

'Türkiye yenilenebilir enerjide ilham verici'
"Paris İklim Anlaşması asla sarsılmaz"

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Amin, dünyanın en büyük ekonomisinin böylesi önemli bir anlaşmadan çekilmesinin doğru olmadığını belirtti.

ABD ve birkaç ülke dışında, tüm dünyanın anlaşmaya sahip çıktığını vurgulayan Amin, "Paris anlaşmasına yönelik neredeyse her ülke destekleyici adım atıyor. Bu anlaşma asla sarsılmaz." diye konuştu.

Amin, ABD'nin anlaşmadan çekilmesine rağmen ülkede yenilenebilir enerji sektöründe önemli gelişmeler yaşandığına dikkati çekerek, "Bu dönüşüm gösteriyor ki, yenilenebilir enerjiye geçişte politikalardan daha çok teknoloji ve ekonomideki gelişmeler etkili olacak." değerlendirmesinde bulundu.

AA