ABD Başkanı Donald Trump'ın sağlık reformu tasarısı yasalaşamazken ve dolar küresel piyasalarda değer kaybederken TL bugün erken saatlerde dolar karşısında düştü.

Saat 08:57 itibariyle 3.5277'den işlem gören kur ilerleyen saatlerde 3.54'e dayandı. Dolar/TL dün gün boyu 3.52-3.53 seviyelerinde dalgalanmıştı. Kur, Binali Yıldırım'ın yeni kabineyi açıklamasının hemen ardından 3.53 seviyesinin üzerini görmesinden sonra 3.52'nin altına indi ve TSİ 15:26'da 3.5166 seviesinden işlem gördü. TL'nin dolar karşısındaki bu yükselişinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in kabinede kalması etkili oldu.

Nomura Gelişen Piyasalar Ekonomisti İnan Demir dün Bloomberg HT'ye Dolar/TL 'de son dönemdeki geri çekilmenin yurt içi gelişmelerden değil, doların küresel hareketinden kaynaklı olduğunu belirtmişti.

Turkey Macro View Consultancy Yönetici Direktörü Ferhat Yükseltürk de Dolar/TL 'de 3.50'nin altına hızlı bir kırılma beklemediğini, 3.50'nin altına inse de kalıcı bir hareket olmayacağını öngörmüştü.

Bugün saat 15:30’da ABD Haziran ayı konut başlangıçları verisi yayımlanıyor. Yurtiçinde önemli bir veri akışı yok. Avrupa Merkez Bankası'nın yarınki faiz toplantısı öncesi kurdaki sakin seyrin devam edebileceği belirtiliyor.

Image result for tl usd