Fed Başkanı Janet Yellen'in saat 17:00'de ABD Temsilciler Meclisi'nde yapacağı sunumun metni yayımlandı.

Yellen ekonominin gelecek birkaç yıl içinde büyümeye devam edeceğini, tüketici harcamalarında, yatırımlarda ve ABD ürünlerine küresel talebin güçlendiğini, bunların da bankanın faiz artışlarına izin vereceğini kaydetti.

Sunumda faiz artışlarının hızına dair açıklama yapmazken "Gelecek birkaç yılda ek kademeli faiz artışlarına ihtiyaç var"  ifadeleri yer aldı.

Sunumda Fed'in enflasyon gelişmelerini yakın şekilde izlediği belirtildi. Enflasyonun ekonomiye tepkisinin 'kilit bir belirsizlik' olduğu, mali politikanın da diğer bir belirsizlik kaynağı olduğu vurgulandı. Enflasyon geçen 5 yılda büyük oranda %2'lik hedefin altında seyrediyor.

Fed'in bilanço azaltım planının büyük olasılıkla bu yıl uygulanacağını belirten Yellen "bilançonun aktif politika aracı olmasını beklemiyoruz" ifadesine yer verdi. Sunumda küresel ekonomideki hızlanmanın ABD'nin ihracatını destekleyebileceği belirtildi. 

Fed Başkanı 17:00'deki sunumun ardından soruları cevaplayacak. Uzmanlar bu bölümdeki açıklamaların piyasalar için önemli olabileceğini belirtiyor. 3 Şubat'ta görev süresi dolacak olan Yellen'in bugünkü sunumu Başkan Trump kendisini yeniden aday olarak göstermezse Kongre'ye son sunumu olacak. 

Fed düşük enflasyona rağmen bu yıl Mart ve Haziran aylarında faiz oranlarını 2 kez artırmıştı.
Yellen: Enflasyonun ekonomiye tepkisi