Altın fiyatları, Fed'in Çarşamba günkü toplantısında son altı ayda faizi üçüncü kez artırma kararı almasının ardından, yatırımcıların dikkatlerini Fed'in gelecekteki faiz artırımlarına ilişkin olasılığa çevirmeleri ile birlikte, yaklaşık üç haftanın en düşük seviyesi yakınında seyretti.

Spot altın Londra saati ile 10:29'da ons başına 1,260.87 dolar seviyesinde sakin seyrediyordu. Metal Çarşamba günü, Fed'in son altı ayda üçüncü kez faiz artırımına gitmesi ile birlikte yüzde 0.5 düşüşle 1,260.86 dolara kadar inerek 25 Mayıs'tan bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirdi.

Altın rafinerisi MKS'nin değerli metaller dealerı Alex Thorndike, "Bu haftaki satış dalgasının yoğunluğu dikkate alındığında, piyasanın bu seviyelerde soluklanacağını düşünüyoruz" dedi.

Fed politika yapıcıları, dünkü toplantıda, 2017 yılında bir faiz artırımı daha yapılacağına ilişkin tahminlerini korudu ve 4.5 trilyon dolara ulaşan bilançosunu küçültme niyetlerine ilişkin bazı detaylar verdi.

Altın güne yükselişle başladı

National Australia Bank ekonomisti John Sharma,"Fed'in faiz artırma kararına ve faizi normalleştirme yoluna ilişkin taahhüdüne rağmen, enflasyon ve gelecekteki faiz artırımlarının görünümüne ilişkin endişeler sürüyor" dedi.

Sharma, "Fed'in enflasyondaki gelişmeleri yakından izlediklerini kaydetmesi ile birlikte, piyasalar bunu gelecekteki faiz artırımlarının daha ölçülü olacağı şeklinde yorumladı. Bu durum altını destekledi" şeklinde görüş bildirdi.

Standard Charteres analisti Suki Cooper, "Fed bu yıl bir faiz artırımı daha yapacağını işaret etmeyi sürdürdü, ancal eğer piyasa nihayetinde mevcut faiz artırım çevrimini fiyatlamaya başlarsa, bu durum altın için önemli bir sorunu ortadan kaldırıd ve fiyatların 1,300 dolardaki inatçı engeli kırmasını sağlar" dedi.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Ekim ayından bu yana en düşük seviyesinden toparlandı ve yüzde 0.3 yükseldi.

Spot gümüş yüzde 2 düşerek ons başına 16.8675 dolara inerken, platin yüzde 0.3 düşüşle ons başına 930.60 dolara ve palladyum yüzde 0.8 düşüşle ons başına 856.95 dolara indi.