İnternet arama motoru Google, tüketicilerin Android yazılımına sahip cep telefonlarını satın almalarını kolaylaştıracak yeni web mağazasını hayata geçirdiğini duyurdu.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, bu yeni satış kanalında ilk olarak, HTC donanımı ile en güncel Android yazılımını buluşturan Nexus One modelinin satışa sunulduğu belirtildi.

Google'ın yeni satış kanalının ana hedefinin, Google'ın internet dünyasındaki kullanıcıları ile Android cep telefonlarını buluşturmak olduğu vurgulanan açıklamada, kullanıcı dostu olarak tasarlanan Google web store'da tüketicilerin kolaylıkla istedikleri ürüne sahip olabilecekleri kaydedildi.

Açıklamada, www.google.com/phone adresinden girilebilecek web mağazasında kullanıcıların, Nexus One telefonlarını herhangi bir servis bağlantısı olmadan satın alabilecekleri, böylece kendi istedikleri SIM kart veya GSM şebekesini tercih edebilecekleri aktarıldı.

Kullanıcıların isterlerse Google'ın partneri olan operatör hizmetlerinin sunulduğu telefonlardan da edinebilecekleri belirtilen açıklamada, bu satış kanalından yeni telefonlar piyasaya sunuldukça, tüketicilerin de kendi tercih ettikleri bir cep telefonu ile kendi ihtiyaçlarına uygun bir hizmet planını birleştirmelerinin mümkün olacağı bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Google Mühendislik Bölümü Başkan Yardımcısı Andy Rubin, ''Nexus One, 1GHz Qualcomm Snapdragon chipset özelliği ile 3-4 sene önceki dizüstü bilgisayarlarınız kadar güçlü, 'superphone' diye adlandırdığımız yeni gelişen cihazlar sınıfına ait bir telefon. Bu superphone ile tüketicilere mümkün olan en iyi mobil deneyimi sunarak çıtayı yükseltmiş oluyoruz. Bu yeni satış kanalı aracılığıyla bütün dünyada daha fazla sayıda telefonu pazara sunmak üzere, cep telefonu üreticileri ve operatörlerle çalışmak için sabırsızlanıyoruz'' ifadesini kullandı.

HTC CEO'su Peter Chou da ''Nexus One, Google ve HTC gibi tasarım ve teknolojik yeniliği birleştirebilen 2 şirketin ortak bir ürünü. Nexus One, HTC'nin kullanıcıların farklı beklentilerine cevap verebilecek bir ürün yelpazesi sunma stratejisinin devamı niteliğindedir'' görüşünü dile getirdi.

AA