Pinochet darbesiyle 1970’lerde faşizmin karanlığına gömülen Şili, demokrasiye geçtikten sonra, parlamenter rejimlerle yönetilen, piyasa ekonomisi uygulayan ülkelerin üye olduğu OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü)’ne üye olmaya davet edildi.

OECD’den verilen bilgiye göre, 11 Ocak’ta karşılıklı imzalanacak bir Katılım Anlaşmasıyla üyelik resmen başlayacak. Şili OECD’nin 31’inci üye ülkesi olacak.

Son dönemde pazar ekonomisine geçiş yönünde adımlarını hızlandıran Şili’nin katılımına ilişkin bir açıklama yapan OECD Genel Sekreteri Angel Guirra “Yükselen, gelişmekte olan ve gelişmiş ekonomilerin günümüzün küresel zorluklarına karşı birlikte karşı koyma gereksinimleri var” dedi

Üye olduğunda Şili, OECD’nin ekonomik ve finansal politikadan eğitim, istihdam ve sosyal ilişkilere kadar tüm alanlardaki çalışmalarına katılacak.

Geçici OECD göstergeleri itibarıyla Türkiye ve Meksika ile birlikte örgütün en geri üyeleri arasında bulunacak Şili, diğer OECD ülkeleriyle ekonomik ve toplumsal alanlarda deneyim ve en başarılı projelerini paylaşacak, yeni standartlar ve yeni yönetişim mekanizmaları oluşturacak.

(ANKA)