Kazakistan Başbakanı Karim Massimov, 2010 yılının krizden çıkış yılı olacağını söyledi.

Kazakistan Başbakanı Karim Massimov gazetecilere yaptığı açıklamada, 2010 yılında hükümetin anti kriz önlemlerini gerçekleştirmeye devam edeceğini ifade etti.

Massimov, ''2010 yılı, kabul edilen anti kriz programı çerçevesinde geçecek, fakat vurguları değişecek. 2009 yılında meydana gelen sorunlar çözüldü. Fakat durum tam olarak iyileşti mi? Belki şimdilik hayır diyebiliriz, yani durumu iyileştirmeye devam etmek lazım'' diye konuştu.

2010 yılında hükümetin faaliyetlerinin ana yönünü sanayi politikasının geliştirilmesinin oluşturacağını anlatan Massimov, Kazakistan'ın hammadde ihraç eden bir ülke olmaktan çıkmasının tek yolunun teknoloji ağırlıklı sanayiye geçiş olduğunu söyledi.

2009 yılının tüm artı ve eksilerinin hesaba katılarak, ''yol haritasının'' gerçekleştirilmesine devam edileceğini ifade eden Massimov, KOBİ ve mevcut şirketlerin de destekleneceğini açıkladı.

Devletin bankacılık sektöründen çıkması gerektiğini de vurgulayan Massimov, 2010 yılında hükümetin devletin bankacılık sisteminden çıkış şemasını hazırlayacağını söyledi. Devletin bankacılık sisteminden çıkması gerektiğini ifade eden Massimov, mevcut bankaların sermayelerindeki devlet hisselerinin nasıl devredileceğinin bu yıl içerisinde tespit edileceğini vurguladı.

Devletin bankaların sermayelerine girişinin geçici bir tedbir olduğunu belirten Massimov, ''Biz bankaları kamulaştırmadık. Sadece istikrarı korumak için bir dönem müdahale ettik'' dedi. Alınan tedbirlerin olumlu sonuç verdiğini devleten görevini iyi bir şekilde yerine getirdiğini ifade eden Massimov, ''Şimdi, bu sistemden çıkışın şemasını hazırlama zamanıdır'' diye konuştu.
AA