Türkiye'nin Karadeniz kıyıları boyunca her biri 5 milyar dolara mal olacak 4 adet nükleer santral ihalesi için Güney Kore'nin de teklif vereceği kaydedildi. Türkiye'nin Karadeniz kıyıları boyunca her biri 5 milyar dolara mal olacak 4 adet nükleer santral ihalesi için Güney Kore'nin de teklif vereceği kaydedildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Kore Electric Power Corp (KEPCO) sözcüsü, "Karar verilmiş bir şey yok. Ancak, Türkiye'deki nükleer santarali ihalesi için teklif planlıyoruz" dedi.

Türkiye'nin Karadeniz kıyıları boyunca her biri 5 milyar dolara mal olacak toplam 4 nükleer santralin ihalesi yaklaşık 20.4 milyar dolara önümüzdeki yılın ilk yarısında açılması bekleniyor.

KEPCO liderliğindeki konsorsiyum, Birleşik Arap Emirlikleri'nde dört nükleer enerji santrallerinin kurulması ihalesini de aldı. Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-Bak ve BAE mevkidaşı Khalifa bin Zayed Al Nahyan arasında Abu Dabi'de imzalanan sözleşmeyle anlaşma yürürlüğe girmişti.

Son dönemde dünyanın nükleer enerji ihraç eden sayılı devletleri arasına giren Güney Kore'nin bu hızlı yükselişi dikkat çekiyor.

Güney Kore kendi enerji ihtiyacını da bir kaç doğal kaynağın yanı sıra, yüzde 40'ını 20 ticari reaktörden sağlıyor.

AA