Citigroup ve Wells Fargo, Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı'ndan (TARP) aldıkları kurtarma parasını ödedi.

Citigroup, ABD hükümetinden aldığı 20 milyar dolar tutarındaki kurtarma parasını ödediğini açıkladı. Citigroup daha önce, borcunu ödemek için 17 milyar dolarlık adi hisse ihracı ve 3,5 milyar dolar sermaye yerine geçen menkul kıymet ihraç edeceğini bildirmişti.

Açıklamada, Citigroup'un ayrıca bazı riskli yatırımların yaratacağı risklere karşı şirketi korumayı amaçlayan ve hükümetle yapılan 7,1 milyar dolarlık zarar paylaşımı anlaşmasını sona erdirdiği de belirtildi.

Citigroup, 700 milyar dolarlık TARP'tan 45 milyar dolar almıştı. ABD Hazinesi elinde bulunan yüzde 34 oranındaki Citgroup hissesini gelecek yıl satmayı planlıyor.

Bu arada Wells Fargo bankası da hükümete olan 25 milyar dolar tutarındaki borcunu ödediğini açıkladı.

Wells Fargo, 12,25 milyar dolarlık hisse satışı yaparak, hükümete olan borcunu ödeyeceğini bildirmiş ve hisse satışını 18 Aralık'ta tamamlamıştı.
Bankalar TARP'dan aldıkları paraları ödeyerek, yöneticilere yaptıkları ödemelere ilişkin kısıtlamalardan kurtulabilecekler.

Bank of America da bu ay başında hükümetten aldığı 45 milyar doları ödemişti.

TARP kapsamında bankalara, sigorta şirketlerine, otomotiv şirketlerine ve diğer firmalara 453 milyar dolar yardım edildi.
Hükümet, bankaların toplam ödemelerinin gelecek yıl sonunda 175 milyar dolara ulaşabileceğini açıklamıştı.

AA