Nobel Ekonomi Ödülü sahibi ekonomist Joseph Stiglitz, ABD'nin, gelecek yılın ikinci yarısında büyümesinin yavaşlayacağını, bu yüzden ikinci teşvik paketini hazırlamaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Stiglitz, Singapur'da gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük ekonomisinin yeterli istihdam yaratmak ya da işçi talebini azaltacak verimlilikteki artışı telafi etmek için muhtemelen hızlı büyüme sağlayamayacağını belirtti.

New York'ta Columbia Üniversitesi'nde görevli Profesör Stiglitz, ''Bu yavaşlama muhtemelen çok çok yüksek olacak ve negatif olması ciddi bir olasılık. Ekonomi düzelirse, parayı harcamaya ihtiyacımız olmaz. Şimdi hazırlamazsanız ve ekonominin toparlanması zayıf olursa, muhtemelen öyle olacağını düşünüyorum, o zaman siz zor bir durumda olacaksınız'' diye konuştu.

Eski ABD Başkanı Bill Clinton döneminde Beyaz Saray'da danışmanlık görevinde bulunan Stiglitz, Ekim ayında, istihdam piyasasının halen ''çok kötü bir durumda'' bulunduğunu ve ABD ile diğer ülkelerin teşvik önlemlerini çekmeye başlaması için çok erken olduğunu açıklamıştı.

Geçen yıl Nobel Ekonomi Ödülü'nü alan ABD'li Paul Krugman da geçen ay ABD'nin teşvik harcamalarını artırması gerektiği, aksi takdirde ''yıllarca yüksek işsizlik riskiyle'' karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunmuştu.

Stiglitz, 2001 yılında Nobel Ekonomi Ödülü'nün George A. Akerlof ve A. Michael Spence ile paylaşmıştı.

ABD hükümeti, bu yıl yürürlüğe giren 787 milyar dolarlık ekonomiyi teşvik paketinden sonra yeni bir teşvik paketini düşünmenin erken olduğu görüşünü savunuyor.

Büyük Buhran'dan bu yana dünyayı etkileyen en kötü resesyon döneminde ABD'de son iki yılda 7 milyondan fazla kişi işsiz kaldı. Ekim ayında yüzde 10,2 ile 26 yılın en yükseğine çıkan işsizlik oranı Kasım ayında ise yüzde 10 oldu.

ABD Merkez Bankası (Fed), gelecek yıl dördüncü çeyrekte işsizlik oranının yüzde 9,3 ila yüzde 9,7 olmasını bekliyor.

AA