ABD'de etkili olan son yılların en şiddetli kar fırtınasının ülkede, en çok alışverişin yapıldığı Noel'den önceki hafta sonuna denk gelmesi, alışveriş sektörünü de olumsuz etkiledi.

Ülkenin doğu kıyılarında Cuma gününden bu yana hissedilen kar fırtınası ve eksi 10 dereceyi aşan aşırı soğuklar nedeniyle yetkililer, bazı eyaletlerde halka, gerekli olmadıkça evlerini terk etmemeleri uyarısında bulunuyor.

ABD ekonomisinin kalbi olan, pek çok yerli ve yabancı turistin de Noel tatilini geçirmek için geldiği New York'ta, Cumartesi akşamı başlayan kar yağışı Manhattan'ı beyaza bürürken, alışveriş merkezleri ve dünyaca ünlü markaların bulunduğu mağazalarıyla bilinen 5. Cadde, yılın en çok alışveriş yapılan hafta sonunda, önceki yıllara oranla boş kaldı.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, kentte kar yağışına hazırlıklı olduklarını, ancak ülkenin doğu yakasını vuran kar fırtınasının beklenenden şiddetli olduğunu kaydetti. Bloomberg, yaptığı açıklamada, Manhattan'da karın şiddetine rağmen tüm yolların trafiğe açıldığına işaret ederken, New Yorklulara, Noel alışverişine ya da Müzelere ve Broadway gösterilerine gitmeleri çağrısında bulundu.

Kentte özellikle alışveriş merkezleri ile mağazaların bulunduğu caddelerde yolları açmak için 2 bin kar küreyicisi, 350 adet tuz atan araç kullanıldı. Tonlarca tuz, Manhattan ve çevresinde yolları trafiğe açmak için kullanılırken, stoklarda 250 bin ton tuz bulunduğu açıklandı.

Kar fırtınası nedeniyle New York'taki havaalanlarında çok sayıda uçuş iptal edildi. John F. Kennedy Havaalanı'nda kar kalınlığı 25 santimetreye, La Guardia Havaalanı'nda ise 20 santimetreye ulaştı.

Manhattan'daki dünyaca ünlü Central Park'ta kar kalınlığı 30 santimetreyi geçerken, özellikle çocuklar ünlü parkta karın keyfini çıkardılar.

NOEL ALIŞVERİŞİ İNTERNETE KAYDI, PAZARTESİ “SİBER GÜN” İLAN EDİLDİ

Amerika Birleşik Devletleri'nde doğu yakasını vuran kar fırtınası, mağazalar ve alışveriş merkezlerine 2009'un en önemli alışveriş haftasında zor günler yaşatırken, evlerine kapanan Amerikalılar, internet üzerinden alışverişe yöneldi. Özellikle Pazartesi günü internet üzerinden alışverişte patlama yaşanacağı ve Noel'e 3 gün kala beklenenin çok üzerinde sipariş verileceği kaydedildi. “Online alışveriş”in artacağı haftanın ilk günü için “Siber Pazartesi” ifadesi kullanıldı.

Alışveriş sektörü, ekonomik kriz nedeniyle 2008'de son 40 yılın en kötü sezonunu yaşarken, bu yıl da, Noel öncesi en önemli alışveriş haftasında kar ve aşırı soğukların ülkeyi vurması sektörü zor durumda bıraktı. Uzmanlar, iklim koşullarından kaynaklanan düşük alışverişin 2009 yılı istatistiklerini etkileyeceğini söyledi.

GÜNEYDE SEL VE YAĞMUR, KUZEYDE KAR VE AŞIRI SOĞUK

Amerika'da Atlantik Okyanusu kıyılarında etkili olan alçak basınç, doğu yakasındaki eyaletlerde fırtınalara sebep oluyor. Ülkenin Florida, Georgia gibi güney eyaletleri sağanak yağmurun yol açtığı sellerle boğuşurken, orta ve kuzeydeki eyaletlerde aşırı soğuklar ve kar fırtınaları yaşanıyor.

Hava durumu raporlarına göre, Washington, Virginia, Pennsylvania'da başlayan kar fırtınası kuzeye doğru etkisini artırarak sürdürecek. Hafta sonunda kar yağışının etkisine giren New York ve New Jersey'de sıcaklık eksi 5-12 derece arasında ölçüldü.

Soğuk hava ve kar yağışının, hafta boyunca New York ve daha kuzeydeki Boston (Massachusetts), Connecticut, Maine eyaletleri ile Kanada'da artarak devam edeceği kaydedildi.