Uluslararası piyasalarda geçen hafta, ABD Doları, önemli para birimleri karşısında değer kaybederken, Altın fiyatları geriledi. Petrol fiyatları ise yükseldi.

ABD Merkez Bankası (Fed), yüzde 0 ile 0,25 aralığındaki gösterge faiz oranını değiştirmedi.

ABD Merkez Bankası (Fed), ekonominin düzelmeye devam ettiğini ve istihdam piyasasındaki kötü gidişatın hafiflediğini bildirdi.

Fed'in Açık Piyasa Komitesi (FOMC) iki gün süren toplantıda, piyasaların beklentileri doğrultusunda yüzde 0-0,25 olan gösterge faiz oranında değişikliğe gitmedi.

Toplantıdan sonra yaptığı açıklamada Fed, acil kredi olanaklarının büyük bölümünü planlandığı gibi 1 şubatta devre dışı bırakacağını belirterek, ekonomideki düzelmenin altını çizdi. Açıklamada, ''Ekonomik faaliyet düzelmeyi sürdürdü, istihdam piyasasındaki kötüleşme hafifledi'' denildi.

Fed, geçen yıl finansal krizle mücadelede ekonomiye 1 trilyon dolardan fazla kaynak sağlayarak, bir dizi acil önlem almıştı.

Fed açıklamasında, ''kaynak kullanımında düşük faizler, durgun enflasyon eğilimleri ve istikrarlı enflasyon beklentileri dahil ekonomik koşulların, muhtemelen faiz oranlarının uzun bir süre olağanüstü düşük seviyelerde tutulmasını gerektireceği'' ifadesini kullandı.

Fed, 16 Aralık 2008 tarihinde yüzde 0 ile 0,25 aralığına çektiği gösterge faiz oranını o tarihten bu yana değiştirmedi.

New York'ta Easy Forex şirketinden piyasa uzmanı Melvin Harris, Fed'in faiz kararının, mevcut faiz oranlarını gelecek yılın ikinci yarısına kadar yükseltmeyeceğini teyit ettiğini söyledi.

ABD'de işsizlik maaşı için başvuranların sayısı beklentilerin üzerinde arttı.

Çalışma Bakanlığının açıkladığı verilere göre, geçen hafta işsizlik maaşı başvuruları bir önceki haftaya göre 7 bin artarak 480 bine yükseldi.

Ekonomistler, işsizlik maaşı için başvuranların sayısının 465 bin olmasını bekliyorlardı.

4 haftalık ortalamalara göre ise işsizlik maaşı başvuruları 467 bin oldu. Ortalama rakamlara göre işsizlik maaşı başvurularının 15. haftadır gerilemesi, istihdam piyasasında derece derece iyileşmenin işareti olarak yorumlandı.

Öte yandan, 5 Aralık ile biten haftada düzenli işsizlik maaşı alanların sayısı 5 bin artarak 5,19 milyon oldu.

ABD'de geçen ay tüketici fiyatları yüksek enerji maliyetleri nedeniyle yükseldi.

Çalışma Bakanlığı, Kasım ayında tüketici fiyatlarının beklentiler doğrultusunda yüzde 0,4 arttığını açıkladı. Enerji ve gıda fiyatları hariç tüketici fiyatları geçen ay değişmedi.

Ekim ayında tüketici fiyatları yüzde 0,3 ve çekirdek tüketici fiyatları yüzde 0,2 artmıştı.

Ticaret Bakanlığı, yeni konut inşaatlarının Kasım'da yüzde 8,9 artarak, yıllık bazda 574 bin olduğunu, inşaat ruhsatlarının ise yüzde 6'lık artışla yıllık bazda 584 bin olduğunu bildirdi.

Kasım'da yeni konut inşaatlarının 580 bin ve inşaat ruhsatlarının 570 bin olması bekleniyordu.

Ticaret Bakanlığı, cari işlemler açığının üçüncü çeyrekte 108 milyar dolar olduğunu, bunun ikinci çeyreğe göre yüzde 10,3'lük bir artışa denk düştüğünü de açıkladı.

Cari işlemler açığının artması ABD ekonomisinin toparlanmaya başlamasının bir işareti olarak değerlendirildi.

ABD Doları'nın uluslararası döviz borsalarında önemli para birimleri karşısında, Pazartesi günü kapanış ve Cuma günü değerleri şöyle oldu:

PARA BİRİMİ       PAZARTESİ    CUMA

-----------       ---------   ---------

Japon Yeni        90,29       88,42

Avro              1,4343      1,4635

Sterlin           1,6184      1,6229

ALTIN FİYATLARI DÜŞTÜ

Altın fiyatları hafta içinde değer kaybetti. Onsu pazartesi günü 1,123.40 dolar olan altın, cuma günü 1,110.80 dolardan kapandı.

BORSALAR DALGALI SEYRETTİ

ABD'de, New York Menkul Kıymetler Borsası'ndaki endeksler, bu haftayı kararsız kapattılar.

Dow Jones Endeksi, ortalama yüzde 1,3 oranında değer kaybederek, 10,328.89 puandan haftayı tamamladı.

Teknoloji endeksi Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 1 değer artışıyla haftayı kapattı. S&P 500 endeksi de yüzde 0,3 oranında değer kaybetti.

Tokyo Borsasında, Nikkei Endeksi geçen önemli oranda değer kazandı.

Nikkei Endeksi, hafta içinde 34,18 puan değer kazanarak 10,142.05 puandan kapandı.

Londra Menkul Kıymetler Borsası'nda FTSE-100 endeksi de 64,76 puanlık düşüşle 5,315.34 puandan haftayı kapattı.

PETROL FİYATLARI

Uluslararası ham petrol fiyatları, İran ve Irak arasındaki gerginliğinin etkisiyle yükseldi.

Pazartesi günü uluslararası piyasalarda gösterge ham petrolün varil fiyatı 69,51 dolar iken, cuma günü 74,42 dolara çıktı.

AA