ABD Başkanı Baracak Obama, bankalara küçük ve orta boy işletmelere daha fazla kredi olanağı yaratma çağrısında bulundu.

Beyaz Saray'da bazı bankaların üst yöneticileriyle bir araya gelen Obama, bankacılara, ABD bankacılık sistemini çökmenin eşiğine getiren finansal krizin ''kendi ürünleri'' olduğunu hatırlatarak, hükümetin finansal sistemin gözden geçirilmesi çabalarına muhalefet etmekten vazgeçmeleri uyarısında bulundu.

Obama, bankacılarla görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Bankacılar müşterilerin korunması konusunda sağduyulu bir mücadele yürütmek istiyorlarsa, bu benim çok istediğim bir mücadele biçimi'' dedi.

Bankacılardan, kredi vermeyi kolaylaştırmak için yaratıcı yöntemler bulmasını isteyen Obama, ''ABD'li bankalar kendi sektörlerini yeniden inşa etmek için ABD'li vergi mükelleflerinden olağanüstü yardım aldılar ve şimdi kendi ayakları üstünde duruyorlar, ekonomimizin yeniden kurulmasına yardımcı olmak onlardan olağanüstü taahhüt bekliyoruz'' diye konuştu.

Küçük işletmelerden, uzun süredir çalıştıkları bankaların kendilerine kredi vermede gönülsüz davrandıklarına dair çok sayıda mektup aldığını ifade eden Obama, bankacılara, kredileri desteklemek için her türlü yöntemi denemeleri, küçük ve orta işletmelerin kredi başvurularını ''üçüncü ve dördüncü kez gözden geçirmeleri'' çağrısında bulundu.

Bank of America Üst Yöneticisi (CEO) Kenneth Lewis, görüşmede Obama'ya, bankasının 2010 yılında küçük ve orta boy işletmelere 5 milyar dolar daha fazla kredi sağlayacağı sözü verdi.

JP Morgan Chase, geçen ay bu işletmelere 4 milyar dolar kadar kredi vereceğini açıklamıştı.

Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Citigroup ve Bank of America'nın yanı sıra diğer bankaların yöneticilerinin katıldığı toplantı, Obama'nın Pazar günü bankacılara yönelik sert açıklamasından sonra yapıldı.

Obama, CBS televizyonunun ''60 Minutes'' programında yaptığı açıklamada, ''Wall Street'te bir grup kodaman bankacıya yardım etmek amacıyla başkanlık için yarışmadım'' dedi.

Birçok ABD'li, finans sektörü için 700 milyar dolar tutarında Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı (TARP) hazırlanmasını eleştirmişti.

AA