ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Sorunlu Varlıkları Koruma Programı'nın (TARP) süresinin uzatılmasını savundu. Geithner, yaptığı açıklamada, TARP'ın çarşamba günü 3 Ekim 2010'a kadar uzatılmasını savunarak, öteki türlü bunun sorumsuzluk olacağını söyledi.

Kamuoyunun da tepkisini çeken kurtarma programının sona erdirileceği konusunda hükümetin taahhüdü olduğunu, hükümeti bu şirketlerin kararlarından çıkaracaklarını ve sahipliklerin kamudan özele döneceğini ifade eden Geithner, bu stratejinin de geçici, sınırlı bir uzatılmaya ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Program ekim 2008'de yasalaştığında, mali piyasalarda serbest düşüş egemendi. Kurtarma paketinin orijinal büyüklüğü 700 milyar dolardı. Ancak hükümet bu hafta yaptığı açıklamada, bankaların acil kredileri beklentilerden önce ödemeye başladığını, buna ek olarak da programın 200 milyar dolar daha az tuttuğunu bildirdi.

Geithner, hükümet programı sona erdirirken, eğer yeni bir mali krizle karşılaşılırsa diye hala cevap olarak bir takım kabiliyetleri muhafaza etmeleri gerektiğini kaydetti.

AA