Remax Smart Ortaköy Ofisi, ABD'deki ITM şirketiyle yaptığı anlaşma çerçevesinde, Amerika'daki finans kuruluşlarının tutsat (mortgage) krizi nedeniyle ellerinde kalan gayrimenkul stoklarını Türkiye'de pazarlıyor.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Remax Smart Ortaköy Ofisi Brokeri Tayfur Onaran, krizin etkisiyle yüzde 60-70'lere varan değer kaybına uğrayan Amerika'daki emlak fiyatlarının bir fırsata dönüştüğünü, 2 yıl önce 180-200 bin dolar civarında alıcı bulan daireleri bugün 30 bin dolara kadar almanın mümkün olduğunu belirtti.

Onaran, kriz nedeniyle Amerika'daki finans kuruluşlarının elinde çok fazla konut stoğu bulunduğunu, evlerin aidatları, vergileri, bahçe bakımı, tadilatlarıyla uğraşmamak için finans kuruluşları ve bankaların evleri verebildikleri rakamlara satmaya çalıştıklarını söyledi.

Amerika'daki emlak ve yatırım şirketi ITM ile yaptıkları anlaşma çerçevesinde bu finans kuruluşlarının ellerindeki gayrimenkullerin Türkiye pazarlamasını Remax Smart Ortaköy Ofisi olarak kendilerinin yaptığını ifade eden Onaran, bu anlaşmayı yaklaşık 1,5 aydır yaptıklarını, anlaşma çerçevesinde bu gayrimenkullerin pazarlamasını 1 yıl boyunca kendilerinin götüreceğini söyledi.

Tayfur Onaran, ''Amerika'da bu şekilde çalışan çok fazla firma var. Bir tanesiyle de biz çalışıyoruz'' dedi.

Portföylerinde 500 tane evin yer aldığını ve bunun her ay yenilendiğini ifade eden Onaran, Türkiye'de yaptıkları web sayfası ''www.isteamerika.com''dan ve ''www.remax-smart.com'' adreslerinden bu portföylere ulaşılabileceğini kaydetti.

Onaran, bu gayrimenkullerin daha çok California, Miami, Orlando'da ağırlıklı olarak bulunduğunu belirtti.


Şu anda dairelerin satış fiyatının 30 bin dolardan başladığını, 500 bin dolara kadar çıktığını söyleyen Onaran, ''Bu daireleri 600-700 dolara kiraya verebiliyoruz. Amerika'da konut satışları artmaya başlıyor. 2010 yılında konut fiyatlarında yüzde 30-40 artış bekleniyor. O anlamda yatırım için çok cazip'' diye konuştu.

-''İNGİLİZLER BİLE ABD'DEKİ BU EVLERDEN TALEP EDİYOR''-

Onaran, ''Türkiye'deki yatırım enstrümanları çok kısıtlandığı için yurt dışındaki bu fırsatlar daha cazip oluyor. Şu anda İngilizler bile ABD'deki bu evlerden çok fazla talep etmeye başlamış durumda'' diye konuştu.

Tayfur Onaran, ABD'de 100 bin dolarlık ev alındığında 30 yıla kadar, yıllık dolar üzerinden yüzde 5 faizle tutsat kredisi de kullandırdıklarını söyledi. Onaran, ''Tutsatı oradaki bankalar aracılığıyla kullandırıyoruz. Alan kişi paranın yüzde 30'unu peşin ödüyor'' dedi.

-''20'NİN ÜZERİNDE MÜŞTERİ VAR''-


Bu gayrimenkullere Türkiye'den ilgi olduğunu ifade eden Onaran, ''Henüz 1,5 ay oldu şu anda gördüğümüz; henüz satış yapmadık ama 20'nin üzerinde müşteri var'' diye konuştu.

İstanbul dışından ve İstanbul içinden çok arayan olduğunu belirten Onaran, ''Genellikle Amerika'da yatırım yapmak için düşünenler var. Alıp kiraya vermek ya da vermediği zaman kendisi kalmak istiyor. Çocuğunu Amerika'da okutmak isteyenler de şekilde bir yatırımı düşünüyor'' şeklinde konuştu.

Onaran, müşterilerin kendi imkanlarıyla ABD'ye gitmesi durumunda anlaşma yaptıkları ITM şirketi aracılığıyla evleri bire bir gösterdiklerini, bu şirketin evleri kiraya verebildiğini, aidat ve vergiler konusunda ilgilendiğini, tutsat kredisi için gerekli prosedürleri takip ettiğini belirtti.
Amerika'dan ev alan müşterilerin bütün işlemlerini yürüttüklerini söyleyen Onaran, isteyen herkesin Amerika'dan ev alabileceğini kaydetti.
Tayfur Onaran, 30 bin dolarlık dairenin ortalama 40 ile 80 metrekare arasında değiştiğini söyledi.

Onaran, Türkiye'de de konut alımı için en uygun zaman olduğunu, konut kredisi faizlerinin yüzde 1'in altına geldiğini anımsattı.

-ABD'DEKİ SATILIK KONUTLARDAN ÖRNEKLER-


Bu arada, kuruluşun internet sitesinde yer alan bazı gayrimenkullerin fiyat ve özellikleri ise şöyle:

Florida, Miami, Tamarac'ta 2+1, 77 metrekare brüt alanlı site dairesi. Fiyatı 36 bin dolar (54 bin 202 TL). Özellikleri; salon sayısı 1, oda sayısı 2, banyo 1, tuvalet 1. İnşaat yılı 1985, yapı durumu boş, krediye uygun, bahçe, balkon, doğa manzaralı, hidrofor, otopark, otoyola yakın, özel garaj, yüzme havuzu. Yıllık vergi miktarı 996 dolar.

Florida, Orlando, Crest Pines'de 1+1, 68 metrekare brüt alanlı apartman dairesi. Fiyatı 30 bin dolar (45 bin 168 TL), Salon sayısı 1, oda sayısı 1, banyo 1, tuvalet 1, bulunduğu kat 2, bina kat sayısı 3. İnşaat yılı 2009, yapı durumu boş, krediye uygun. Yıllık vergi miktarı 865 dolar.

Florida, Orlando, Willshire Way'de 2+1, 91 metrekare brüt alanlı müstakil ev. Fiyatı 46 bin dolar 69 bin 258 TL). Bir katlı, salon sayısı 1, oda sayısı 2, banyo 2, tuvalet 2, inşaat yılı 1995, yapı durumu boş, krediye uygun, merkezi ısıtma, 1 araçlık garaj yeri var, yıllık vergi miktarı 1722 dolar.

İnternet sitelerinde, ABD'de yüzde 30-40 peşin, kalanı 30 yıllık tutsat ile yaklaşık yüzde 5-6 faizle ev sahibi olma imkanının bulunduğu bilgisine yer verildi.

AA