Ünlü finans spekülatörü George Soros, iklim değişikliğiyle mücadele etmeleri için gelişmekte olan ülkelere sağlanacak kaynağın hazır olduğunu söyledi.

Kopenhag'da tarihin en büyük iklim zirvesinde konuşan Soros, gelişmiş ülkelerin sağlayacağı 100 milyar dolarlık bu kaynağın IMF'de mevcut olduğunu dile getirdi.

Soros, IMF'nin kasasında olan 100 milyar dolar iklim değişikliğinde mücadele etmek için oluşturulacak 'yeşil fon'a aktarılması gerektiğini savundu.

Söz konusu kaynağın gelişmekte olan ülkelere mali destekte bulunmak için kullanılmasını "son derece basit ve pratik bir fikir" olarak değerlendiren Soros, bu fikrin hayata geçirilmesi için gerekli olan tek şeyin 'politik irade' olduğunu söyledi.

Ünlü finans dehası ayrıca gelişmekte olan ülkelere i 2010, 2011 ve 2012 yıllarında her yıl 10 milyar olmak üzere toplam 30 milyar Amerikan Doları destek verilebileceğini de söyledi. Akaryakıt vergisini arttırmanın da bir seçenek olduğuna değinen Soros, 'Kopenhag'dan çıkacak bir anlaşmada kendi önerilerinin dikkate alınması durumunda büyük bir başarı elde edileceğini' sözlerine ekledi.

(CİHAN)