Kuveyt devlet fonu Kuveyt Yatırım Otoritesi'nin Citigroup'taki hissesini sattığı ve 1.1 milyar dolar kar ettiği bildirildi.

Geçen yıl 3 milyar dolarlık hisse satın alarak Amerikan bankasına küresel ekonomik krizin etkilerine karşı yardımcı olan fon, elektronik posta yoluyla gönderdiği açıklamada hisselerini 4.1 milyar dolara sattığını açıkladı. Medyaya konuşan Kuveyt Finans Merkezi araştırma başkanı MR Ragu, satış işleminin güveni artıracağını ve böyle zamanda kar yapabilmenin iyi bir haber olduğunu belirtti.

Uzmanlar, devlet fonlarının risk azaltma ve ülke dışına yatırım yaptıkları için içeriden gelen tenkitlere cevap verebilme gayesiyle uluslararası borsalardaki hisselerini satma yoluna gittiklerini kaydetti. Özellikle petrol gelirleriyle zenginleşen Körfez ülkeleri servet fonlarının dünyada Citigrup ve Morgan Stanley dahil birçok şirket için sermaye kaynağı ve küresel kredi krizine karşı set olduğu belirtildi.

ASYA'DAN ABD'YE 200 MİLYAR DOLARLIK KAYNAK

Kaynaklara göre Singapur Temasek Holding ve Çin Yatırım Şirketi, ABD'li yatırım bankalarına 200 milyar doların üzerinde bir kaynak sağladı. Suudi Arabistanlı prens Elvelid Bin Talal'in son iki yılda hisse değerleri yüzde 88 düşmesine rağmen New York merkezli Citigrup'un ana hissedarlarından birisi olduğu biliniyor.

İngiltere'nin ikinci büyük bankası Barclays de yakın zamanda Katar ve Abu Dabi devlet fonlarına 5.3 milyar poundluk hisse senedi ve değiştirilebilir tahvil satmıştı. Servet fonlarının değerinin 3.2 trilyon doları bulduğu tahmin edilirken Kuveyt Yatırım Otoritesi'nin toplam yabancı malvarlığının geçen yılın son dokuz ayında 31.6 milyar dolar azaldığı ve Aralık 2008 itibariyle otoritenin yönettiği servetin 172 milyar doları bulduğu kaydedildi.

(CİHAN)