Uluslararası Çalışma Örgütü, işsizlik artışının sona ermediğini belirterek, bu alanda durumun daha da kötüleşebileceği uyarısında bulundu.

İşsizlik konulu yeni bir rapor yayımlayan Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), ekonomiyi canlandırma politikalarının hemen bitirilmemesinin önemli olduğunu belirtti.

ILO, raporunda, bazı ümit verici gelişmelere de yer veriyor.

Buna göre dünya ekonomisi iyileşme sinyalleri verirken, resesyon süresince işten çıkarılanların sayısı, daha önceki krizlere dayalı olarak yapılan tahminlere göre daha az oldu.

Uluslararası Çalışma Örgütü raporu, yeni bir Büyük Buhran'ın önüne geçildiği tahmininde de bulundu.

İşsizlik artışı

Ancak son bir yıl içinde verileri ILO tarafından derlenen 51 ülkede, 20 milyon kişi işlerini kaybetti.

Örgüt, ekonomik iyileşmenin erken aşamalarında çok fazla istihdam artışı beklenmemesi gerektiğini de belirtiyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü, hükümetlerin ekonomik iyileşmeyi desteklemek için kamu harcamalarına devam etmesi, ancak bunu yaparken de istihdam artışına odaklanması gerektiğini belirtiyor.

Raporda, eğer bu yol izlenirse, ekonomik canlandırma politikalarının hemen terk edildiği olası bir duruma kıyasla, istihdamın yüzde 7 artacağı öngörülüyor.

ILO, canlandırma politikalarının erken noktalanmasının, bu politikalar sayesinde işten çıkarılması önlenen kişilerin işlerini de tehlikeye atacağı öngörüsünde bulunuyor.

İşsizlerin maliyeti

Raporda, ekonomik canlandırma politikalarından "erken çıkışın", uzun dönemli işsizlik riskini de artıracağı belirtiliyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü raporu ayrıca, uzun süre işsiz kalan kişilerin yeniden çalışma hayatına dönmesinin, zor ve pahalı bir süreç olduğunun kanıtlanmış bir gerçek olduğu da vurgulanıyor.

Bu nedenle de işsizliğin ilk aşamada önlenmesi, ILO'ya göre, uzun vadede maliyetleri düşürücü bir etkiye sahip.