Pontiac’ın artık yollara veda edeceğine ilişkin açıklama, üretici firma General Motors (GM) tarafından yapıldı. GM’nin ABD Michigan’daki tesislerinde 1926 yılında ilk üretimi yapılan Pontiac, yıllarca ”biz heyecan yaratırız” sloganı ve yeni modelleriyle alıcılarının karşısına çıkmıştı.

83 yıl sonra GM’den yapılan son açıklama, bir dönem Hollywood filmlerinin vazgeçilmez performans aracı Pontiac’ın hayranlarını üzdü. Pontiac’ın üretimin durdurulduğu haberi, hayranlarının dışında ekonomi çevrelerini de üzdü.

GM’in kararının, 38 bin kişinin işini kaybetmesi anlamına geleceği yorumunu yapan Toronto Star Gazetesi, ”Bu karar yüzünden 6 bin işçi fabrikalarda, 14 bin kişi oto satış noktalarında ve 18 bin kişi de yedek parça üretim tesislerinde işinden olacak” değerlendirmesinde bulundu.

GM, Kanada’daki fabrikalarında üretime devam edebilmek için Kanada’dan 7 milyar dolarlık yardım talebinde bulunmuş ancak bu talebi reddedilmişti.

Krizde zor günler geçiren ve hükümetten yardım isteyen GM, başlangıçta Pontiac'ı "özel marka" olarak elinde tutmayı planlıyordu. Ancak,GM gelinen  süreçte markanın devamını sağlayacak gücü kaybettiklerini açıklayarak Pontiac'ın üretimine son vereceklerini açıkladılar.

Bir yüzyıla yakın otomotiv dünyasının  efsane otomobili olarak kabul edilen Pontiac, Hollwood filmlerinde en parlak dönemini yaşamıştı.

Böylelikle 2009 krizi ünlü otomotiv devinin en ünlü markası Pontiac'ı da tarihe gömecek.