ABD Başkanı Barack Obama, ülkenin 26 yılın en yüksek seviyesine ulaşan işsizlik sorunu çözmek için birlikte hareket etme çağrısında bulundu. Beyaz Saray'da iş adamları, sendika liderleri, akademisyenler ve diğer yetkililerin katıldığı istihdam zirvesinde konuşan Obama, işsizlik sorunu çözmeye yardımcı olmada hızla uygulamaya sokulacak fikirler dahil her türlü sorumlu adımın atılması gerektiğini söyledi.

''ABD hükümetinin işsizlikle mücadelede hızlı hareket etmesi gerektiğini ancak, istihdam yaratmak için kaynakların sınırlı olduğunu'' ifade eden Obama, ''Tereddüt edemeyiz ve işi şansa bırakamayız'' dedi. ''İlerleme kaydetmemize rağmen, bir çok iş adamı halen işe alma konusunda ürkek davranıyor'' diyen Obama, büyümenin tekrar başladığını ancak, istihdam piyasasının bunun gerisinde kaldığını ifade etti.

Bütçe açığını daha fazla artırmak istemeyen Obama, yine de işe almaları cesaretlendirmek için vergi teşviklerinin, ''üzerinde daha fazla düşünülecek kadar önemli bir fikir'' olduğunu dile getirdi.

Nakit sıkıntısı içindeki eyaletlerin, bütçe dengesini sağlamak amacıyla öğretmenler ve itfaiyeciler gibi kamu çalışanlarını işten çıkarmalarının önüne geçmesine yardımcı olmak için bu eyaletlere ek federal yardım sağlanması fikrini destekleyen Obama, ''Bu finansal kriz ve resesyonun federal bütçe üzerindeki gibi bazı durumlarda eyalet ve yerel yönetimlerin bütçelerinde de ciddi etkileri oldu'' diye konuştu.

Hükümetin sadece ülkenin sınırlı kaynaklarını hesaba katan sorumlu fikirleri değerlendireceğini belirten Obama, ''Bu krizin sonucu olarak oluşan özel dolarların deliğini dolduracak yeterli kamu dolarlarına sahip değiliz'' dedi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi

Bu arada Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 700 milyar dolarlık Sorunlu Varlıkları Kurtarma Fonu'nda (TARP) kalan paranın, otoyol inşaatları, öğretmenlerin ücretleri, küçük işletmelere kredi ve diğer istihdam yaratacak önlemlere kullanılması gerektiğini söyledi.

Pelosi'nin açıklaması, Demokratlar arasında TARP'ın, Kasım 2010'da kongre seçimlerinden önce Ekim ayında yüzde 10,2'ye çıkan ve dahada yükselmesi beklenen işsizlik oranını düşürmeyi amaçlayan paket için uygun bir fon kaynağı olabileceğine dair uzlaşmanın arttığının işareti olarak yorumlandı.

Ancak bazı kişiler ise bu paranın bütçe açığını azaltmada kullanılmasını savunuyor.

Obama yönetimi, TARP'daki kaynağın bir kısmının küçük işletmelere, küçük bankalara ve konut sektörüne yardım için kullanılmasını ve kalanın Hazine'ye aktarılmasını planlarken, Kongre'deki Demokratlar TARP'dan 70 milyar doların kullanılması konusundaki umutlarını koruyorlar.

Cumhuriyetçiler ise bu programın tamamen sona erdirilmesinden yanalar.

Demokratların uygulamak istediği paketle, kısa vadeli ulaşım ve altyapı yatırımlarının desteklenmesi, kamu çalışanlarının işten çıkarılmasını önlemek için nakit sıkıntısı çeken eyaletlere yardım edilmesi, küçük işletmelere verilen kredilerin artırılması ve işsizler için işsizlik yardımı, gıda karnesi ve sağlık harcamaları uygulamalarının desteklenmesi amaçlanıyor.

Ekim ayında yüzde 10,2 ile 26 yılın en yüksek seviyesine çıkan işsizlik oranına ilişkin Kasım ayı verileri bugün açıklanacak.

AA