ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, ekonomideki toparlanma sağlam biçimde kök saldığında büyük ekonomik teşvikleri çekmede gerekli araçlara ve siyasi desteğe sahip olduğunu söyledi. Bernanke'nin, Senato Bankacılık Komitesi'nde yapacağı konuşma metnine göre, Bernanke, ikinci kez dört yıllığına Fed başkanlığının onaylanması halinde, finansal düzenleme yapısını gözden geçirmede Kongre ile çalışacağı, güçlü ve daha etkin denetleme getireceği sözü verdi.

Amerikalıların son iki yılda katlandığı bütün güçlüklerden sonra, Amerikan halkının son zamanlarda karşı karşıya kaldığı büyük krizin yinelenmesini önlemede gerekli adımları atmada başarısız olmasının bir trajediye yol açacağı uyarısında bulunan Bernanke, ''Yaşadığımız şiddetteki mali kriz, finansal kurumların ve düzenleyicilerin geçmişteki performanslarının acımasız biçimde öz değerlendirmesini yapmalarını sağlamalıdır'' dedi.

Bernanke, Fed'in, ekonomi için iyi olabilecek kararları almada ''etkin ve bağımsız kalması'' gerektiğini de vurguladı.

Bernanke, konut sektöründeki çöküşün sinyallerini erken belirlemede hata yaptığı eleştirilerine maruz kalmış, Fed ve diğer düzenleyici kurumlar, ihmalkar tutumları nedeniyle krize katkıda bulunmakla eleştirilmişti.

Fed Başkanı Ben Bernanke, Fed'in başkanlığını dört yıl daha sürdürmek amacıyla bugün Senato Bankacılık Komitesi'nde yapılacak oturuma katılacak.

AA