Kriz döneminde hükümetten aldığı 45 milyar doları kısa zamanda geriye verecek. ABD'de Bank of America (BofA), küresel finansal kriz sırasında ABD hükümetinden aldığı 45 milyar doları ödeyeceğini bildirdi. Bankanın, aldığı krediyi ödemesi yeni bir üst yönetici aramasının önündeki hükümet engellerini kaldıracak ve yöneticiye ödenecek ücret konusunda elini rahatlatacak.

Bu karar yıl sonunda Bank of America'nın üst yöneticiliği görevinden ayrılması beklenen Kenneth Lewis için kritik bir zafere işaret ederken, Lewis, görevinden ayrılmadan önce bu ödemeyi yapmak istediğini belirtti.

Bankanın aldığı parayı ödeyecek olması, finansal kriz sırasında vergi mükelleflerinin yüz milyarlarca dolarını kullanan ABD Hazinesine de moral verecek. Bank of America'nın Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı (TARP) kapsamında aldığı krediyi birkaç gün içinde ödemesi bekleniyor.

ABD Hazinesi'nden bir yetkili, ödemenin doğru yönde bir adım olduğunu, Hazine yatırımlarını özel sermayeyle değiştirmenin güveni destekleyeceğini söyledi. Bankanın ödemeyle ilgili görüşmelerini, Lewis'in yerini almada önde gelen adaylardan BofA'nın baş risk görevlisi Greg Curl'ün yürüttüğü kaydedildi.

BofA sözcüsü Bob Stickler, ödemenin, şirketin üzerindeki olumsuz imajı ortadan kaldıracağını ve bir üst yönetici aday konusunda daha aktif olmalarını sağlayacağını ifade etti.

Banka, ödemenin 26,2 milyar dolarlık kısmını nakit olarak yapacağını ve 18,8 milyar dolar tutarında da hisse senedi çıkaracağını bildirdi.

Uzmanlara göre, BofA, krediyi tahmin edilenden çok daha erken ödemeye karar verdi.

BofA, Eylül 2008'de Merrill Lynch'i 50 milyar dolara satın almayı kabul etmiş, bu karar daha sonra Lewis'in çok fazla eleştiriyle karşılaşmasına yol açmıştı. Kongre üyeleri Hazine ve ABD Merkez Bankası'nı (Fed), Merrill Lynch anlaşması için Lewis'in ''başına silah dayamakla'' suçlamış, Lewis iddiaları reddetmişti.

Geçen yıl krizin finansal sektörde derinleşmesiyle birlikte TARP fonundan 25 milyar dolar alan banka, bu yıl başında da 20 milyar dolar daha almıştı.

Şirkette 2001 yılından bu yana yöneticilik yapan Lewis, Eylül ayında, bankadaki görevinden yıl sonunda ayrılacağını ve geçen ay da 2009 yılı için ücret ya da prim almayacağını açıklamıştı.

AA