Bloomberg, ABD'nin ve dünyanın önde gelen ekonomi dergisi BusinessWeek dergisini satın alma sürecini tamamladı. Derginin sahibi New York merkezli McGraw-Hill yayıncılık, BusinessWeek'in satışından 5 milyon dolar nakit alacağını ve Bloomberg'in, derginin borçlarını üstleneceğini açıkladı.

Ekim ayında dergiyi satın alacağını açıklayan Bloomberg, Time dergisinin yazı işleri müdürü yardımcısı Josh Tyrangiel'in, BusinessWeek'in yeni editörü olacağını bildirmişti. Stephen Adler, dört yıldır BusinessWeek'in editörlüğünü yapıyordu.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg'in kontrolündeki Bloomberg şirketi, BusinessWeek dergisini satın alarak, finans hizmetlerindeki geleneksel müşterilerinden farklı olarak daha geniş bir kitleyi hedefliyor. Bloomberg'in, derginin satın alma sürecini tamamlamasıyla, aynı zamanda kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un sahibi McGraw-Hill'in, dergideki 80 yıllık sahipliği sona erdi.

McGraw-Hill yayıncılık, derginin gelirinin, birçok kişinin haberlere internette bedava ulaşması ve rakipleri Bloomberg ile Thomson Reuters'ın artan rekabeti karşısında azalması üzerine 80 yıllık dergiyi Temmuz ayında satışa çıkarmış, Ekim ayında Bloomberg ile derginin satışı konusunda anlaşmıştı.

Küresel krizle birlikte gelirlerindeki azalma daha da artan derginin geçen yılın ardından bu yıl da 40 milyon dolar zarar etmesi bekleniyor.

Bloomberg'in bilgisayar terminallerinin 300 bin abonesi bulunurken, şirket ayrıca bir kablo televizyonu, bir New York radyo istasyonunu ve Bloomberg Markets dergisini bünyesinde barındırıyor.

Forbes dergisine göre şirketin sahibi Michael Bloomberg, 17,5 milyar dolarlık servetiyle ABD'nin en zenginleri arasında yer alıyor.

AA