ABD'de araba satışları Kasım ayında arttı. Bu artışta Güney Koreli otomotiv şirketi Hyundai önemli rol oynadı. ABD'de araba satışlarını izleyen Autodata Corporation adlı şirketin açıklamasına göre, Hyundai'nin Kasım ayında satışları geçen yıl aynı dönemle karşılaştırıldığında yüzde 46 artış göstererek, ABD otomotiv piyasasındaki payını yüzde 4 yaptı.

Dünyanın en büyük otomotiv şirketi Toyota'nın ise aynı dönemde satışları yüzde 3, Nissan'ın yüzde 21 yükselirken, Honda'nın satışları ise yüzde 3 geriledi.

ABD'li otomotiv şirketlerinden Ford'un satışları Kasım ayında yatay seyir izlerken, İtalyan otomotiv şirketi Fiat'ın idaresindeki Chrysler'ın satışları yüzde 25 ve General Motors'un (GM) satışları ise yüzde 2 düştü. Bu yılın 11 ayında satışları yüzde 38 gerileyen Chrysler'ın, Ekim ayında yüzde 7,9 olan piyasa payı ise yüzde 8,4'e çıktı.

Ford'un ABD satış şefi Ken Czubay, kasım ayında araba satışlarının artmasının, ekonominin ve araba satışlarının istikrara kavuştuğunu ve en kötünün geride kaldığını gösterdiğini söyledi.

GM satış uzmanı Mike DiGiovanni de otomotiv şirketlerinin, ABD ekonomisi için en kötünün geçtiğine ilişkin işaretlerden cesaretlendiğini, ancak yüksek işsizlik oranının tüketici güveni üzerindeki kaygıları sürdürdüğünü ifade etti.

ABD'de bu yıl yıllık araba satışlarının 10.5 milyon adet olması bekleniyor. Bu 1980 yılından bu yana en düşük orana tekabül ediyor.

Birçok uzman, ABD'de otomotiv sektörünün gelecek yıl bir parça toparlanacağı, 11 ila 12 milyon adet satış olacağı tahmininde bulunuyor.

AA