Siemens ile eski CEO'su Heinrich von Pierer arasında ortaya çıkan anlaşmazlık çözüldü. Rüşvet skandalı nedeniyle çıkan sorun Pierer'in, eski şirketinin tazminat olarak istediği 5 milyon Euro'yu şirket hesabına havale etmesiyle tatlıya bağlandı. Siemens, daha önce rüşvet karşılığı ihale alınmasına göz yumduğu ve şirketi mali zarara uğrattığı gerekçesiyle Pierer'den beş milyon Euro tazminat istemiş, Pierer de bu talebe diğer yöneticilerden daha az tazminat istendiği gerekçesiyle karşı çıkmıştı.

Yöneticilerinin görevlerini kötüye kullandıkları suçlaması yapan Münih merkezli firma, rüşvete bulaşan diğer on yöneticiden 500 bin Euro ila dört milyon Euro arasında değişen miktarlarda tazminat talep etmişti.

Toplam iki milyar Euro zarara yol açan rüşvet olayında Siemens, zararın bir kısmını eski yöneticilerinden almayı hedeflemişti. Eski CEO Pierer'in, bu talebe karşı çıkması sonucunda firma ve eski yönetici arasında bir tazminat davası kaçınılmaz gibi görünüyordu.

Siemens'te patlak veren rüşvet skandalının ardından diğer büyük şirketler de olası bir skandalı önlemek için denetimleri artırma kararı aldı.

CİHAN