ABD Başkanı Barack Obama'nın ekonomi başdanışmanı Lawrence Summers, ülkedeki yüksek işsizlikle mücadelenin hayati önem taşıdığını ancak çözümün zaman alacağını söyledi. Ulusal Ekonomik Konsey'in başkanı olan Lawrence Summers Washington'da dün katıldığı inovasyon ve ekonomi konulu bir konferans sonrasında, "Şu anda yaşadığımız türden resesyonların çok büyük maliyetleri var. Yüzde 10.2 gibi bir  seviyede işsizliğe çare bulmak çok acil bir sorundur. Bu bir hafta, bir ay ya da bir yılda çözülebilecek bir sorun değil" dedi.

ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekte büyümeye dönmesine rağmen, istihdam piyasası hala zayıf ve yüzde 10.2 işsizlik oranı ülkenin 26 yıldır gördüğü en kötü istihdam verisi.

Toplantının odaklandığı diğer bir konu olan ihracatın artırılması konusuna da değinen Summers, ABD ekonomisinin bundan böyle dünyanınn diğer ekonomilerini canlandırması beklenen motor olmayacağını söyledi.

"Bizim ithalata dayalı büyümemiz, bundan sonra geri kalan ülkelerinin ihracat-odaklı ekonomilerini ayakta tutacak itici güç olmayacak."

Summers, ABD'nin iç tasarrufu destekleyeceğini ve bunun sonucunda doğacak açığı da diğer ülkelerin ve özellikle de iç talebi gayri safi yurtiçi hasılası yüzde 35, yani ABD'deki oranın yarısı olan Çin'in kapatması  gerekeceğini belirtti.

ABD ekonomisinin son 70 yılda yaşadığı en büyük ekonomik çöküntüyle ilgili olarak ortaya atılan "her şeyde bir hayır vardır" temalı görüşleri ise kesinlikle reddeden Summers, "Ekonomideki en zararlı görüşlerden biri katartik resesyon doktrinidir. Buna göre, nasıl oluyorsa, hep birlikte aynı anda ve uzun süre sıkıntı çekilirse, bu durum herkesin çok değerli dersler çıkarmasını sağlıyormuş" şeklinde konuştu.