Çin Başbakanı Wen Jiabao, para birimi yuan ya da RMB'nin esnekliğinin kontrollü ve dereceli bir şekilde arttırılarak, istikrarının korunacağını söyledi.

 

Wen, Çin'in Nanjing şehrinde bugün başlayan 12. Çin-AB Liderler Zirvesi kapsamında dün akşam Avro Ülkeleri Ekonomik Grup Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet ve AB Ekonomi ve Mali İşler Komiseri Joaquin Almunia ile görüştü. ''Çin, tüm büyük para birimlerinin istikrarlı olmasını umuyor'' diyen Wen, Çin para biriminin istikrarının dünya ekonomisinin istikrarı için önemli bir katkı olduğunu ifade etti.

Çin, Temmuz 2005'te döviz kuru reformu çerçevesinde yuan, diğer büyük para birimleri karşısında değer kazanmaya başlamıştı. Bu tarihten itibaren dolar karşısında yılda ortalama yüzde 5,7 ile yaklaşık yüzde 20 değer kazanan Çin para birimi yuan, yaklaşık bir yıldır dolar karşısında 6.83 oranında seyrediyor. Çin, kendi pazar gerekliliği çerçevesinde para biriminin değerini belirlediğini savunurken, bunun dış ülkelerin baskısından olmadığını belirtiyor. Özelikle ABD, ticaret açığının nedenleri arasında gösterdiği Çin parasının değerinin gerçek oranının 40 katı altında olduğunu savunuyor ve her defasında Çin'den yuanın dolar karşısında değerinin arttırılmasını istiyordu. Bu konu ABD Başkanı Barack Obama'nın bu ay yaptığı Çin ziyaretinde de gündeme gelmiş ancak Obama'nın bu konuda Çin'den istediğini alamadığı kaydedilmişti.

Geçen ay da avro, 15 ayın rekorunu kırarak, dolar karşısında 1,5061 düzeyine ulaştı ve doların avro karşısında değer kaybetmesini önlemek için Çin'in desteğinin gerekliliği dile getirilmişti.

ZİRVENİN ANA GÜNDEMİ KÜRESEL KRİZ VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

Zirvenin açılışında konuşan Başbakan Wen, dünyanın şu anda içinde bulunduğu durumun, Çin-AB ilişkilerinin stratejik, kapsamlı ve istikrarlı bir bakış açısıyla geliştirilmesini zorunlu kıldığını söyledi. Çin radyosuna göre Wen, iki tarafın zirvede sıkıntılara karşı ortak gelişmeyi gerçekleştirmek yönündeki iradelerini ve güçlerini göstermesinin önemi üzerinde durarak, bunun iki taraf için büyük önem taşıdığı gibi, dünya için de önemli olduğuna işaret etti. Çin Başbakanı, AB ile Çin'in, insanlığın gelişmesini ilgilendiren önemli konulardaki ortak görüşleri çoğaltarak, siyasi, ekonomik ve kültürel iletişim ile işbirliğini derinleştirerek, ilişkilerini doğru yolda sürekli olarak geliştirmesi gerektiğini de vurguladı. AB Komisyonu Başkanı Barroso ise, zirveyi var olan ve gelecekte karşılaşabilen sıkıntıların aşılması için önemli bir fırsat olarak gördüklerini dile getirdi.

Wen ile AB dönem başkanlığını yürüten İsveç'in Başbakanı Fredrik Reinfeldt ve AB Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso'nun başkanlık ettiği zirvenin ana konusunu Çin-AB ilişkileri, küresel finans krizi ve iklim değişikliği oluşturuyor.

Zirvede bugün Çin ile AB arasında bilim ve teknoloji işbirliği, sıfıra yakın emisyonlu kömür kullanımı projesi, etkili enerji ve kaliteli yapı, Çin'in ticaret ve yatırımının sürdürülebilir gelişmesi ve çevre yönetimi alanlarında beş işbirliği anlaşması imzalandı.

AB, Çin'in en büyük ticaret ortağı konumunda bulunuyor. 1998'de başlatılan Çin-AB zirvesi, iki taraf arasındaki en üst düzey siyasi danışma mekanizması olarak biliniyor.

CİHAN