ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, Fed'in bankacılık sistemini denetleme yetkisini kontrol altına almanın ve bağımsızlığına dokunmanın, ABD'de ekonomik istikrarı ''ciddi biçimde zayıflatacağı'' uyarısında bulundu. Bernanke, Washington Post gazetesinde yazdığı makalede, ''bazı yasa tekliflerinin Fed'in ana fonksiyonlarını yerine getirme kapasitesini önemli oranda azaltacağını, bu önlemlerin ABD'de ekonomik ve finansal istikrarı görünümü ciddi biçimde zayıflatacağını'' belirtti.

Temsilciler Meclisi ve Senato'da, Fed'in denetim güçlerini sınırlandıran ve faiz oranlarının belirlenmesinde daha fazla siyasi gözetime yol açan yasa tekliflerine ilişkin ilk kapsamlı değerlendirmesini yaptığı makalede Bernanke, ''Fed'in, banka denetiminde devam eden rolü için güçlü bir durum bulunduğunu, çünkü para politikasını belirlemedeki rolünde, Fed'in bankaların gözetimi için benzersiz ekonomik ve finansal uzmanlık getirdiğini'' ifade etti.

Senato Bankacılık Komitesi Başkanı Christopher Dodd, Fed'i gevşek denetim yapmakla eleştirmiş ve Fed'i bankacılık sisteminin denetiminden yoksun bırakarak, tek bir bankacılık denetleme kuruluşu oluşturulmasını amaçlayan yasa tasarısını bu ay açıklamıştı.

''Fed'in, dünyadaki diğer düzenleyiciler gibi, krize yol açan dönemde finansal sektörde aşırı risk almaların engellenebilmesinde herşeyi yapmadığını ve Fed'in performansını gözden geçirerek, sorunları halletmede agresif hareket ettiğini'' belirten Bernanke, ''hükümetin, bazı durumlarda 'nahoş ve adaletsiz' olan eylemlerinin, uzunluğu ve ciddiyeti bakımından Büyük Buhran'a rakip olabilecek küresel ekonomik faciayı önlemek için gerekli olduğunu'' kaydetti.

Demokrat Partili Dodd'un hazırladığı yasa tasarısıyla, Fed bankacılık düzenleme yetkisinden mahrum bırakılıyor ve Senato'ya Fed'in 12 bölge başkanını seçme rolü tanıyor. Fed'in finansal krize yol açan riskli kredi pratiklerini önleyemeyerek, ''berbat bir hata'' yaptığını savunan Dodd, yasa tasarısıyla, Fed'in asıl görevi olan para politikasını belirlemeye döneceğini vurguluyor.

Makalede, Cumhuriyet Partili Ron Paul'un, Fed'in faiz oranları kararlarının Kongre denetimini yasaklayan 1978 yılındaki yasal düzenlemenin kaldırılması teklifine yanıt olarak da Bernanke, ''para politikası kararlarını Kongre denetimine açmanın, halkın uzun vadeli ekonomik çıkarlarını koruma konusunda kamunun ve piyasaların Fed'e olan güvenine zarar vereceğine'' işaret etti.

Bu tekliflerin kamunun finansal kriz ve büyük finansal kurumların kurtarılması konusundaki kızgınlığının bir parçası olarak ortaya çıktığının farkında olduğunu kaydeden Bernanke, bu tür müdahalelerin bir daha olmamasını garanti etmek için bu önlemleri güçlü biçimde desteklediğini bildirdi. Bernanke, hiç bir şirketin ''iflas etmek için çok büyük'' olmamasını sağlamak ve gelecekte ortaya çıkabilecek iflasların maliyetinin vergi mükelleflerine yüklenmemesi amacıyla büyük, karmaşık finansal şirketlerin sıkı denetimini istediğini ifade etti.

Çabalarının nihai amacının ekonomik refahı sürdürmek ve düzenlemek olduğunu, bunu da kısa vadeli siyasi baskılardan bağımsız ve Fed'in güvenilirliğine önemli oranda bağlı olduğunu vurgulayan Bernanke, sözlerini şöyle tamamladı:

''Finansal ve ekonomik krize karşı savaşımızda uzun yol katettik, ancak gitmemiz gereken daha uzun bir yol var. Şimdi, enflasyon olmadan ekonomimizin düzelmesini yönlendirmeye yardımcı olması ve finansal istikrarı ilerletmek adına ABD'nin her zamankinden daha fazla, güçlü, siyasi olmayan ve bağımsız merkez bankasına ihtiyacı var.''

Dört yıllık görev süresi 31 Ocak'ta sona erecek Bernanke, ikinci dönem adaylığı konusunda 3 Aralık'ta Senato Bankacılık Komitesi'nde düzenlenecek oturuma katılacak.

Faiz oranını yüzde 0-0,25 aralığında tutan Fed, bu oranı ''uzun süre'' korumaya kararlı görünüyor.

ABD'de üçüncü çeyrekte yıllık büyüme yüzde 2,8 olurken, Ekim ayında işsizlik oranı yüzde 10,2'ye çıktı.

AA