Dubai Şeyhi El Maktum adını Türkiye İETT arazisi ile duydu. Türkiye yatırımları için 5 milyar dolardan söz ediliyordu. Ancak şu sıralar ülkesi Dubai çöküşün eşiğinde; Türkiye'de ise icralarla boğuşuyor. Olağanüstü zenginliğiyle bir çekim merkezi haline gelen Dubai, iflas tehlikesiyle karşı karşıya. Dubai kaynaklı kaygılar, dünya piyasalarının sert şekilde düşmesine neden oluyor.

Dubai ve şeyhi El Maktum Türkiye için de oldukça tanıdık isimler... Zira İETT arazisinin alımı ile gündeme gelen El Maktum'un şirketi Sama Dubai, Dubai'nin yaşadığı krizin benzerini Türkiye'de de yaşıyor.

Levent'te yapacağı Dubai Towers Projesi ile yankı uyandıran Dubai Şeyhi El Maktum'un şirketi Sama Dubai İstanbul için 28 Temmuz'da icra takibi başladı.

Şirketin, Kanyon'daki ofisinin de boşalttığı ortaya çıkmıştı. İstanbul Levent'te yapmayı planladığı Dubai Towers ile gündeme gelen Sama Dubai'ye iflas istemiyle dava açıldı.  KG Mimarlık tarafından 28 Temmuz 2009'da 6. Asliye Ticaret Mahkeme'sinde Sama Dubai İstanbul AŞ aleyhine iflas istemiyle açılan davanın ilk celsesi 6 Ekim 2009'da yapıldı.

239 BİN LİRALIK İCRA TAKİBİ

Davacı KG Mimarlık'ın hukuk danışmanlığını yürüten Av. Münci İnci, müvekkili KG Mimarlık'ın Sama Dubai'nin İstanbul ofisinin dekorasyon ve tadilat işlerini gerçekleştirdiğini belirterek, yapılan işler karşılığı söz konusu şirketin gerekli ödemeleri yapmaması nedeniyle dava açtıkları bilgisini vermişti.

Sabah  Gazetesi'ne Sama Dubai'nin Finans Müdürü Mohammed Al Khodi ile firma aleyhine icra takibi açmadan önce defalarca görüştüklerini anlatan İnci, ödemenin yapılmaması nedeniyle 239 bin 616 TL için İstanbul 4. İcra Müdürlüğüne iflas yolu ile icra takibi açtıklarını ve bu takibin kesinleştiğini açıklamıştı.

'DOLANDIRILDIK'

İnci, müvekkili olan firmanın, alacaklarının garanti edilmesi üzerine Sama Duba-i'nin ofislerini devredeceği iki yabancı firmanın da dekorasyon ve tadilat işlerini yaptığını belirterek, bu işlerden de yaklaşık 62 bin TL alacağı olduğunu söyledi.

Sama Dubai'den alacaklarını tahsil etmek için her türlü girişimde bulunduklarını belirten İnci, "Olumlu sonuç alamadık. Bu gelişmeler nihayetinde de İstanbul 6. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin 2009/556 Esas sayılı dosyası ile 28.07.2009'da Sama Dubai aleyhine iflas davası açtık" dedi.

İnci, "Müvekkilim KG Mimarlık, Sama Duba-i tarafından dolandırılmıştır" diyerek firma hakkında taksirli ve hileli iflastan dolayı da suç duyurusunda bulunucaklarını söylemşiti.

İETT ihalesini 750 milyon dolar ile kazandı

İstanbul Levent'teki İETT arazisi için açılan ihaleyi 705 milyon dolara Sama Dubai İstanbul AŞ kazanmıştı. Sama Dubai, araziye biri 70 diğeri 94 katlı 300 metrelik Dubai Towers projesini yapmayı planlıyord

2005'TE TANITILDI

İETT' nin Levent'teki arazisine yapılacak Dubai Towers Kuleleri, 24 Ekim 2005'te Dubai Holding İcra Kurulu Başkanı Muhammed El Gergayi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş'ın katıldığı Çırağan Sarayı'ndaki basın toplantısı ile tanıtılmıştı.

'Krizi gerekçe gösterdiler'

Müvekkili KG Mimarlık'ın alacakları ile ilgili olarak, Sama Dubai Finans Müdürü Mohammed Al Khodi ile temasa geçtiklerini anlatan İnci, "Al Khodi her görüşmede ödeme yapacaklarını söyledi. Ekonomik kriz nedeniyle firmalarının da zor durumda olduğunu belirttiler ve söz konusu meblağda herhangi bir indirim uygulanması halinde parayı hemen bankaya yatıracaklarını belirttiler.

Gereken kolaylıklar sağlandı. Ödemenin yapılması için evrakların şirket CEO'sunun onayına sunulduğu onay verilince hemen ödeme yapacaklarını belirttiler, ancak ödemediler. CEO'ya faxla durumu bilidrdik herhangi bir cevap alamadık" dedi.

2006'da kurulan şirket ofisi kapattı, sessizliğe gömüldü

Sama Dubai İstanbul AŞ, Dubai Şeyhi Raşid El Maktum'un sahibi olduğu Dubai Holding'e bağlı Sama Dubai'nin Türkiye'deki yatırımlarını gerçekleştirmek üzere kuruldu.

2006 Ağustos'ta 'Sama Dubai İstanbul Gayrimenkul AŞ' adıyla İstanbul Ticaret Odası'na (İTO) kayıt yaptıran şirket 50 bin TL sermayeyle kurulmuştu.

İTO kayıtlarına göre şirketin Yönetim Kurulu Başkanı F.A Mohammed Faraidooni, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı W Basel Wasfi Abughazaleh.

Alp Çiçekdağı da şirketin Yönetim Kurulu Üyesi olarak görülüyor. Saba Dubai İstanbul AŞ'nin Kanyon Ofis Binasının 2. Katındaki ofisinin kapalı olması ve telefonlarının yanıt vermemesi Sama Dubai'nin İstanbul operasyonuna son verdiği şeklinde yorumlanıyor.

Levent'e Dubai Towers'ı dikecekti

Sama Dubai İstanbul Gayrimenkul A.Ş, 21 Mart 2007'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce (İBB) toplam 46 bin 241 metre kare ticaret ve konut alanına sahip İETT garajı arazisi satış ihalesi 705 milyon dolara kazanmıştı.

Daha önce Karayolları Arazisi için Zorlu Gayrimenkul ile yarışan ve ihaleyi kaptıran Sama Dubai, İETT arazisinde 35 tur sonunda Zorlu'yu geride bırakmıştı.

Sama Dubai İstanbul AŞ'nin talebi üzerine İBB, ilgili davalar netlik kazanıncaya kadar ihale sürecini askıya almıştı.

5 milyar dolarlık yatırım anlaşması...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Dubai Holding, Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Dubai Emiri El-Makdum ve Başkan Kadir Topbaş’ın da katıldığı bir törenle 7 Eylül 2005'te 5 milyar dolarlık dev gayrimenkul yatırım ortaklığı protokolüne imza atmıştı.

Müeahitler akın akın Dubai'ye gidiyordu

Birleşik Arap Emirleri`nin 7 emirliğinden biri olan Dubai, yüksek binalar, alışveriş merkezleri, otel, tatil köyü, iş merkezleri ile  tam bir şantiye şehir görünümündeydi.

Dünyadaki tüm kule vinçlerin yüzde 30`una sahip olduğu söylenen Dubai'de, en önemli projelerden biri 15 yılda 46 milyar doların harcanacağı Palm projesiydi.

Ancak ülke krizi ile birlikte bu proje de durdu.  Dubai'deki büyük projelerden Türkiye firmaları da pay alıyor. Uluslar arası havaalanı, Palm, International City Türkiye firmalarının iş üstlendiği projelerin başını çekiyor. Baytur, Nurol, Güriş, TAV, STFA ise bu önemli projelerde yer alan Türkiye şirketleri.

Dubai'de 5 bin firmanın bulunduğu, bin firmanın ise yer kiralamak için sıra beklediği Jebel Ali Free Zone'da ise 55 Türkiye şirketi vardı.

Türk müteahhitlerin en büyük projeleri

Yapı Merkezi`nin Japon ortakları ile birlikte almış olduğu Dubai Metrosu(3,4 Milyar $); ENKA`nın Bechtel ile birlikte aldığı Romanya`daki Brasov-Cluj-Bors Otoyolu(2,7 Milyar $) ; ENKA`nın Moskova Havaalanı Projesi(420 Milyon $) , TAV (Tepe-Akfen)`ın Kahire Havaalanı Projesi(347 Milyon $) ve Baytur'un Doha'daki Katar Milli Kütüphane Projesi(245,6 Milyon $) ile Dubai`deki Palm City`de aldığı 150 milyon dolarlık konut projesi.